سازمانهای بیمه گر باید درمان اعتیاد را تحت پوشش قرار دهند

سلامانه : دبیرکل شبکه منطقه ای سازمان های مردم نهاد (سمن)در حوزه کاهش آسیب و تقاضای مواد مخدر گفت :سازمانهای بیمه گر باید درمان اعتیاد را تحت پوشش قرار دهند.

 به گزارش ایرنا ، ˈعباس دیلمی زاده ˈ روز دوشنبه در یک نشست خبری با گلایه از عدم اجرایی شدن بیمه معتادان با توجه به دریافت اعتبار توسط دستگاه های متولی، گفت :باید قوه قضائیه در این مورد از متولیان امر پاسخ بخواهد. 

وی افزود: اگراعتیاد به عنوان یک بیماری مد نظر قرار گرفته، بنابراین نباید به آن نگاه دو وجهی داشته باشیم در حالیکه دستگاه های متولی در این زمینه کوتاهی کرده اند.

دبیرکل شبکه منطقه ای سازمان های مردم نهاد (سمن) با هشدار به اینکه مدل مصرف اعتیاد در کشور به سمت مدل تزریقی در حال تغییر است، گفت: یک زمانی معتادان چند مصرفی در کشور افزایش یافته اند که بر اثر آن برنامه های ارائه سوزن و سرنگ رایگان در کشور کاهش یافت، اما اکنون بر اساس گزارش های دریافتی، شواهد به ما نشان می دهد که مجددا مدل تزریقی به صورت آرام در حال افزایش است و علت آن، کاهش قیمت هروئین در بازار و تولید روزافزون آن توسط کشورهای همسایه از جمله افغانستان است. 

دیلمی زاده درباره اعتیاد زنان در کشور، اظهار داشت : بر اساس آخرین شاخص های تعیین شده در سال 89، درصد شیوع اعتیاد زنان نسبت به مردان پنج تا 10 درصد است و این یعنی در میان معتادان موجود در کشور، پنج تا 10 درصد را زنان تشکیل می دهند.

وی خاطرنشان کرد:مشکل موجود در به دست آوردن تعداد زنان معتاد در کشور، عدم مراجعه آنها به مراکز درمانی به علت مورد انگ قرار گرفتن است، به همین دلیل نمی توانیم در سرشماری های انجام شده، تخمین دقیقی از تعداد زنان معتاد به دست آوریم اما در مجموع می توانیم بگوییم که تعداد زنان معتاد در کشور نسبت به مردان هفت تا 10 درصد است.

دبیرکل شبکه منطقه ای سازمان های مردم نهاد (سمن) با بیان اینکه کشورهای منطقه در معرض آسیب ترانزیت مواد مخدر قرار دارند،گفت :این در حالی است که مشکلات این کشورها در حوزه اعتیاد ، توزیع و مصرف مواد مخدر شبیه هم است. 

وی همچنین تولیدکنندگان آمفتامین در آسیا را بسیار زیاد دانست افزود:تولیدکنندگان با یکدیگر در این منطقه به شدت در حال رقابت هستند و آنان با برنامه های مختلف و با عناوین متفاوت برای مصرف کنندگان به نحو غیر ملموسی در حال تسهیل توزیع این مواد افیونی در بازار هستند. 

مدیرعامل جمعیت خیریه تولدی دوباره با بیان اینکه میانگین درآمد مردم منطقه برای تهیه مواد پایین است، اظهار داشت : اکثر مردم منطقه فقیر هستند و این موضوعی است که سوداگران به آن توجه ویژه ای دارند، بنابراین تولید مواد ارزان قیمت نسبت به ارائه مواد مخدر گران قیمت برای آنها جذابیت و سود بیشتری دارد. 

دیلمی زاده با تاکید بر اینکه باید برنامه های کاهش آسیب بر روی مواد مخدر ارزان قیمت متمرکز شود، ادامه داد: باید به جای توجه ویژه به برنامه های گران قیمت که هزینه های سنگینی به همراه دارد، به برنامه های ارزان قیمت در حوزه کاهش آسیب روی آوریم، چرا که با توجه به نوع توزیع و مصرف مواد در منطقه، اثربخشی این نوع برنامه ها بیشتر است. 

 

** ایجاد اتاق تزریق در مراکز DIC به صورت پایلوت

وی با بیان اینکه ایجاد اتاق تزریق برای معتادان در مراکز گذری ترک اعتیاد (DIC)، پاتوق های تزریق برای این افراد را در اماکن عمومی کاهش می دهد، گفت :با تغییر مدل مصرف به سمت اعتیاد تزریقی، ایجاد این اتاق ها سبب می شود از بحران به وجود آمده در آینده جلوگیری شود. 

دیلمی زاده با اشاره به اینکه ایجاد اتاق تزریق در مراکز کاهش آسیب اولین بار توسط جمعیت خیریه تولد دوباره به دولت ارائه شد، اضافه کرد: آمادگی داریم که به صورت پایلوت اتاق تزریق را در مراکز DIC ایجاد کنیم و تمام امکانات را برای عملیاتی شدن این برنامه، به بهترین نحو در اختیار مراجعین قرار دهیم. 

وی تصریح کرد:سالیان متمادی است که سرنگ به معتاد می دهیم و به او می گوییم که تزریق را انجام دهد، اما در مورد مکان آن، جایی را برای این افراد تعیین نمی کنیم .

دبیرکل شبکه منطقه ای سازمان های مردم نهاد (سمن) گفت : زمانی که خبر ارائه سرنگ و سوزن رایگان به معتادان اعلام شد، صحبت در مورد مکان تزریق تابو بود، اما امروزه می توانیم به صورت مشخص در این مورد صحبت کنیم. 

وی ، ایجاد این اتاق را گران قیمت دانست و افزود: هم اکنون اجرای این مدل در کشورهای پیشرفته در حال اجراست و در مورد علت گرانی آن می توان به هزینه های طراحی و امکانات، نیروی تزریق کننده و داروهای مقابله اور دوز اشاره کرد. 

دیلمی زاده همچنین در مورد ارائه داروهای مقابله با اوردوز معتادان پس از تزریق، خاطر نشان کرد: ممکن است معتاد پس از تزریق دچار اوردوز شده و باید در این هنگام به او، داروهای مقابله با این پدیده را تزریق کرد و در صورتی که نتوانیم به موقع معتاد را بر اثر این اتفاق درمان کنیم، وی دچار مرگ شود به همین دلیل پس از آن قوه قضاییه به موضوع ورود کرده و تا مدت های مدیدی باید در این زمینه پاسخگو باشیم. 

وی با انتقاد از اینکه سازمان بهزیستی طی پنج سال گذشته بودجه مراکز کاهش آسیب را افزایش نداده است ، افزود:این در حالیست که با توجه به افزایش نرخ تورم، بودجه مراکز کاهش آسیب ،بسیار اندک است و نتوانسته ایم طی این پنج سال بودجه ای دریافت کنیم. 

دبیرکل شبکه منطقه ای سازمان های مردم نهاد (سمن)در حوزه کاهش آسیب و تقاضای مواد مخدر همچنین از وزارتخانه های امور خارجه و کشور خواستار تسریع در ثبت قانونی این شبکه شد. 

دیلمی زاده ˈ افزود: این دبیرخانه هماهنگی فعالیت ها برای کاهش آسیب های ناشی از مواد مخدر و تقاضای آن توسط سازمانهای مردم نهاد را عهده دار است و در سیاست گذاری برنامه های مشابه در سطح منطقه و بین الملل نیز تاثیرگذار خواهد بود. 

وی با بیان اینکه همه وظیفه داریم با ایجاد این دبیرخانه برنامه های متنوع را در امر مبارزه با مواد مخدر اجرا کنیم ، اظهار داشت : همچنین نیازمند تسهیل امور در این زمینه از سوی دولت هستیم . 

دیلمی زاده طراحی کمپ های بین المللی در کشورها و جلب توجه مردم منطقه در امر مبارزه با مواد مخدر را از مهم ترین برنامه های دبیرخانه شبکه منطقه ای کاهش تقاضا عنوان کرد. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.