دکتر احمد شجاعی، جراح و متخصص چشم در گفتگو با سلامانه:

مطالعه و نزدیک شدن به تلویزیون، عامل اصلی ضعیف شدن چشم نیست/ یک چهارم ایرانی‌ها عیوب انکساری دارند

مطالعه و نزدیک شدن به تلویزیون، عامل  اصلی ضعیف شدن چشم نیست/ یک چهارم ایرانی‌ها عیوب انکساری دارند

سلامانه: به گفته یک جراح و متخصص چشم عیوب انکساری یک نقص است که در ردیف بیماری ها قلمداد نمی شود. 


دکتر احمد شجاعی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، اظهار می‌کند:« در جوامع مختلف عیوب انکساری نقش ژن و نژاد بسیار مهم است. در ایران 25 درصد افراد دچار عیب انکساری هستند. هرچه به شرق آسیا می رویم این میزان شیوع بالاتر است به طوری که در چین، ژاپن و .. به 50 درصد هم می رسیم. در کشورهای غربی این میزان بسیار کمتر است.ِ

 
وی توضیح می دهد:«عیب انکساری چون با رشد ارتباط دارد، بیشتر دیده می شود. خیلی از کودکان هم از همان بدو تولد دچار عیب انکساری شدید هستند ولی معمولا در سنین نوجوانی به بعد این اختلال دیده می شود به طوری که از 11 سالگی شروع شده و در سن 18 سالگی بیشترین میزان رشد را دارد. از 18 سالگی این روند سیر نزولی پیدا می کند.»


دکتر شجاعی با بیان این که البته کسی که عیب انکساری شدید داشته باشد، این سیر دیرتر متوقف می شود، می گوید:« پس نمی توان سن خاصی را برای متوقف کردن آن مطرح کرد.» 

به گفته این متخصص چشم به غیر از ژن و وراثت دلایل اثبات نشده ایجاد عیب انکساری شامل تغذیه و روش استفاده از چشم نیز مطرح است. نزدیک شدن به تلویزیون، مطالعه و ... همگی شاید در عیوب انکساری موثر باشند ولی تایید نشده اند در حالی که به این باورها خیلی از مردم جامعه اعتقاد دارند. اگر کسی دچار عیب انکساری است و عینک نمی زند، نمی توان گفت که به دلیل عدم استفاده از عینک ممکن است چشمش ضعیفتر شود یا برعکس. در صورت این درگیری چشم، نمی توان گفت عینک نقش درمانی دارد چون عینک نه عاملی جهت جلوگیری است و نه نقش بهبوددهنده یا تشدید کننده دارد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.