گفتگوی سلامانه با دکتر سعید صدر، روانپزشک/

علت بی‌خوابی‌های شبانه چیست؟/ زمان‌هایی که باید دور رختخواب را خط بکشید!

علت بی‌خوابی‌های شبانه چیست؟/ زمان‌هایی که باید دور رختخواب را خط بکشید!

سلامانه : به گفته یک روانپزشک بی خوابی یکی از بیشترین شکایت های انسانها است و همه در طول زندگی آن را تجربه کرده اند. 


دکتر سعید صدر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با اشاره به این که بی خوابی منجر به صدمات زیادی می شود و می تواند شامل بی خوابی اولیه باشد، توضیح می دهد:«یعنی در ابتدای خواب کلافگی فرد، منجر به بی خوابی او می شود. در بعضی از افراد نیز خواب منقطع است یعنی در طی خواب بیدار می شوند و دیگر به خواب نمی روند. معمولا این افراد هنگام صبح ساعتی از خواب بیدار می شوند که مایل به این کار نیستند.»


به عقیده عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی الگوی منظم خواب به طور حتم سلامت روانی را در پی دارد و در صورت بی خوابی اختلال در تمرکز در افراد بی خواب شکل می گیرد. به طوری که این افراد روز بعد دائما احساس خستگی می کنند، انرژی ندارند، تحریک پذیر است و در هنگام صبح برخورد متفاوتی دارند. مغز باید ساعتی از شبانه روز استراحت کند. 


وی با بیان این که این ساعت بیولوژیک است که در زمانی خاموش و زمانی دیگر هوشیار می شود، خاطرنشان می کند:«شروع خواب بعد از نیمه شب به هیچ وجه طبیعی نیست و باعث اختلالات بیشتری در فرد می شود.»

 
به گفته دکتر صدر اگر فرد بی خواب است نباید به رختخواب برود. در این صورت باید رختخواب را ترک کرد. علاوه بر این که فاصله بین شام خوردن با زمان خواب باید خیلی زیاد باشد. شب هنگام هم غذای سنگین بخصوص غذاهای گوشتی نباید میل شود. چون این غذاها به بی خوابی دامن می زند. 

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • Gilda Bolour شنبه, 24 خرداد 1393 - ساعت : 11:27:47
    با عرض سلام و تشکر بخاطر زحمات شما دراین سایت مفید و آموزنده؛ دکتر صدرعزیز روانپزشکی برجسته هستند که دلسوزانه به بیماران خود یاری میرسانند. امیدوارم هر جا که هستند سلامت و پیروز باشند. با احترام - گیلدا بلور