سالانه یک میلیون نوزاد در جهان در بدو تولد می میرند

سلامانه : سازمان خیریه نجات کودکان روز سه شنبه در گزارشی از مرگ و میر یک میلیون نوزاد در جهان در همان 24 ساعت اول تولد خبر داد و مصرانه خواستار اقدام مناسب دولت ها برای جلوگیری از مرگ های قابل پیشگیری کودکان شد.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن ، این سازمان مستقر در انگلیس گفت : در سال 2012 ، شش میلیون و 600 هزار کودک در سراسر جهان در همان پنج روز اول تولد مردند و مرگ اکثر آنها قابل پیشگیری بود. 

سازمان امداد رسان مزبور در گزارش خود افزود : هرچند که این آمار مرگ و میر در قیاس با 

12 میلیون و 600 هزار نفر سال 1990 تقریبا به نصف کاهش یافته ولی مشکل تاسف بار عدم توجه به کودکان در روزهای اول زندگی آنان همچنان باقی است. 

این سازمان گفت: در صورت پایان دادن به مرگ قابل پیشگیری نوزادان، سالانه جان دو میلیون کودک را می توان نجات داد. 

در گزارش گفته شده است مرگ و میر کودکان کماکان یکی از شرمساری های بزرگ جهان مدرن ما است و روزانه هیجده هزار کودک زیر پنج سال عمدتا براثر علل قابل پیشگیری می میرند. 

کاهش مرگ و میر کودکان نسبت به سال 1990 ناشی از مصون سازی ، برنامه خانواده، تغذیه بهتر و درمان بیماریهای دوران کودکی و همچنین بهبود وضعیت اقتصادی اعلام شده است . 

در این میان پاکستان بالاترین نرخ مرگ و میر نوزادان را دارد و در ازای هر یک هزار تولد 7/40 نفر مرده به دنیا آمده یا در روز اول تولد می میرند و پس از آن نیجریه با 7 /32 نفر، سیرالئون با 8/ 30 ، سومالی با 7/ 29 و گینه بیسائو با 4/ 29 و افغانستان با 29 در یکهزار در رده های بعدی قرار دارند. 

در پاکستان کمتر از نیمی از زنان هنگام زایمان به مراکز و نیروهای بهداشتی و درمانی دسترسی دارند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.