گفتار درمان ها چالش های کار با کودک ناشنوا را بشناسند

سلامانه : عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی بر توجه گفتار درمان ها با چگونگی رفتار با کودک ناشنوا و درک وی تاکید کرد و گفت: گفتار درمان ها باید چالش های کار با کودک ناشنوا را بشناسند.

 به گزارش ایرنا ، « علی قربانی » روز سه شنبه در دوازدهمین همایش گفتار درمانی ایرانی گفت: هر کودک ، موجودی منحصر به فرد به شمار می آید و اگر ناشنوا هم باشد منحصر به فرد بودن وی بیشتر می شود.

وی که با عنوان « ملاحظات درمانی اختلالات گفتار و زبان در آسیب دیدگی شنوایی» در این همایش سخنرانی کرد اظهارداشت : اگر کودک ناشنوا دارای اختلال باشد حاصل جمع یک اختلال به علاوه یک اختلال، دو اختلال نمی شود بلکه حاصل جمع آن ، 10 تا 15 اختلال است .

وی اظهارداشت:گاهی این ناتوانی و اختلال در کودک ناشنوا به اوج می رسد اما متاسفانه درمانگر وی ، کودک را درک نمی کند و او را تحت فشار های آموزشی قرار می دهد .

وی در توضیح سخنانش افزود: به عنوان مثال کودک ناشنوا ممکن است مشکل بینایی هم داشته باشد و در تونل بینایی، درمانگر خود را ببیند به همین علت اگر کمی درمانگر به سمت راست یا چپ برود ممکن است کودک، قادر به دیدن او نباشد و در نتیجه چیزی از گفتار درمانی نفهمد.

قربانی گفت:از سوی دیگر درمانگرکه متوجه ضعف بینایی کودک ناشنوا نشده است ، ممکن است کودک را به حواس پرتی واینکه تمرکزی در آموزش ندارد متهم کند.

این گفتار درمان گفت: همانطور که به نوزاد انسان در همان وهله نخست فقط می توان شیر داد و نوزاد به تدریج با رشد و تکاملی که در وی ایجاد می شود ، می تواند غذاهای دیگر را بخورد ، مغز کودک ناشنوا نیز در امر یادگیری همچون معده نوزاد عمل می کند و به علت مشکل در آموزش زبان خیلی موضوعات در وهله نخست برای وی قابل درک نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ادامه داد : به عنوان مثال اگر به کودک اصلاح « چشمش به خیابان افتاد » را بخواهیم یاد بدهیم کودک ناشنوا در ابتدا درکی از این اصطلاح ندارد و واقعا تصور می کند که «چشم »در خیابان افتاده است .

این گفتار درمان همچنین تاکید کرد که اگر بیماری برای بیمار ، رتبه یک داشته باشد برای پدر و مادر بیمار رتبه یکصد را دارد و به همین علت درمانگر کودک ناشنوا در کنار درمان کودک ، به والدین کودک ، آرامش دهد.

دوازدهمین همایش گفتار درمانی ایران که از امروز - ششم اسفند - در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی آغاز به کار کرد تا روز هشتم اسفند به کار خود ادامه می دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.