مداخلات درمانی زودهنگام در درمان اختلالات گفتار و زبان موثر است

سلامانه : دبیر علمی دوازدهمین همایش گفتار درمانی ایران گفت:مداخلات زودهنگام در اختلالات گفتار و زبان خیلی مهم است و به محض بروز این مشکلات در هر سن، مراجعه سریع به مراکز درمانی و توانبخشی می تواند در درمان موثر باشد.

 به گزارش ایرنا، فریبا یادگاری در دوازدهمین همایش گفتار درمانی ایران در جمع خبرنگاران گفت: اختلال در تلفظ صداهای گفتاری از شایع ترین اختلالات گفتار و زبان است؛ همچنین اختلال لکنت، تأخیر رشد گفتار و زبان و اختلال صدا نیز در ایران شایع است.

دبیرعلمی دوازدهمین همایش گفتار درمانی ایران اظهار داشت: 6 تا 9 درصد هر جامعه ای با شیوع انواعی از اختلالات گفتار و زبان روبه روست.

وی به تحقیقات انجام شده اشاره کرد و افزود: این تحقیقات نشان می دهد که اختلال تلفظ صداهای گفتاری در ایران شامل 5 تا 6 درصد جمعیت است که اختلال لکنت با 7دهم تا یک درصد شیوع در جامعه، جزو اختلالات شایع است.

یادگاری ادامه داد: مداخلات زودهنگام در اختلالات گفتار و زبان خیلی مهم است و به محض بروز این مشکلات درهر سن، مراجعه سریع به مراکز درمانی و توانبخشی می تواند در درمان موثر باشد.

دبیر علمی دوازدهمین همایش گفتار درمانی ایران افزود: کلینیک های گفتار درمانی در مراکز آموزشی- درمانی وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی یا سازمان بهزیستی و همچنین برخی از کلینیک های خصوصی در زمینه درمان انواع اختلالات گفتار و زبان فعال هستند.

یادگاری گفت: هم اکنون 12 دانشگاه در سطح کشور نیروی متخصص گفتار درمانی را تربیت می کنند اما فقط سه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی ایران این رشته را تا سطح دکترا دارا هستند.

رئیس گروه گفتار درمانی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: رشته گفتار درمانی از سال 52 برای ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، گفتار، زبان و بلع در ایران تاسیس شد که هم اکنون در آستانه چهلمین سالگرد تاسیس آن به سر می بریم.

دوازدهمین همایش گفتار درمانی با حضور متخصصان گفتار درمانی شنوایی شناسی، کاردرمانی، توانبخشی، پزشکان عمومی، متخصصان گوش و حلق و بینی، روانشناسان و متخصصان علوم اعصاب از ششم تا هشتم اسفند در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در حال برگزاری است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.