مصرف بیش از حد لنزهای تماسی نرم موجب کاهش بینایی می‌شود

سلامانه :  یک اپتومتریست با بیان اینکه مصرف کنندگان لنزهای نرم باید به مدت زمان مصرف لنز توجه داشته باشند، گفت: کاهش بینایی، احساس ناراحتی با لنز و خشکی چشم مشکلاتی است که در اثر مصرف طولانی مدت لنزهای نرم ایجاد می‌شود.

آیدین صفوتی در گفت وگو با  ایسنا با اشاره به اینکه لنزهای تماسی نرم (هیدروژل) در ایران به صورت یک یا چند ساله مصرف می‌شوند، گفت: بسیاری از تجویزکنندگان لنز، مصرف حداقل 2 سال و گاه تا 7 سال را هم به مصرف کنندگان توصیه می‌کنند.

وی گفت: زمان مصرف لنز از تاریخ باز شدن بسته بندی در برخی از لنزهای مصرفی داخل کشور 6 تا 9 ماه و در طولانی‌ترین حالت، یک سال است.

صفوتی یادآور شد: گروهی از لنزها، توسط تولیدکنندگان به عنوان لنزهای ماهانه، یک تا دو هفته‌ای و یک روزه طراحی و معرفی می شوند.

این اپتومتریست با بیان اینکه اغلب مصرف کندگان لنز، بیش از زمان مصرفی که در بروشور قید شده از آن استفاده می‌کنند، گفت: متاسفانه دیده شده است که مصرف کنندگان، نوع یک روزه را بیش از یک ماه و نوع یک ماهه را تا یک سال به کار گرفته‌اند.

وی افزود: لنزهای ماهانه در برخی موارد، به ویژه به منظور زیبایی، به عنوان لنزهای پانصد ساعته یا شش ماهه معرفی می‌شوند و بیمار تصور می‌کند که جمع ساعات مصرف باید به پانصد ساعت برسد.

صفوتی با تاکید بر اینکه افزودن غیرمجاز طول زمان نگهداری لنز، عوارضی به همراه دارد، گفت: مجموعه‌ای از عوارض و علائم در سطوح بالینی ممکن است در اثر مصرف بیش از حد لنز ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: عوارض ناشی از تغییرات ساختمانی لنز، رسوبات جمع شده روی لنز و عوارض ناشی از هایپوکسی قرنیه موجب بروز صدماتی مانند کاهش بینایی، احساس ناراحتی با لنز، خشکی چشم، حرکت بیش از حد لنز و دید مه آلود می‌شود که در اثر افزودن غیرمجاز طول زمان نگهداری از لنز بروز می‌کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.