یک جراح مغز و اعصاب: بیمار مرگ مغزی هرگز به زندگی باز نمی‌گردد

یک جراح مغز و اعصاب: بیمار مرگ مغزی هرگز به زندگی باز نمی‌گردد

یک جراح مغز و اعصاب می‌گوید: فردی که دچار مرگ مغزی می‌شود به هیچ عنوان به زندگی بازنمی‌گردد.

 

دکتر پرندوش سپهری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار داشت: در صورت بروز مرگ مغزی، تمام فعالیت‌های الکتریکی مغز از بین می رود و هیچ فعالیتی در سلول‌های مغز مشاهده نخواهد شد.

 

وی ادامه داد: در اثر مرگ مغزی حتی جریان خون مغزی هم قطع می‌شود.

 

به گفته این پزشک متخصص، تشخیص مرگز مغزی باید به صورت دقیق و با استفاده از آزمایش‌ها و نوار مغز صورت گیرد.

 

سپهری با تاکید بر اینکه فردی که دچار مرگ مغزی شده بازگشت ندارد، خاطرنشان کرد: در مواردی که عنوان می‌شود بیمار مرگ مغزی به زندگی برگشته تشخیص اشتباه بوده و فرد دچار مرگ مغزی نبوده است.

 

این جراح مغز و اعصاب یادآوری کرد: افراد دچار مرگ مغزی که قرار است اعضاء آنها اهدا شود باید جوان باشند و ارگان‌های افراد مسن به دلیل آسیب و فرسودگی معمولا قابل استفاده نیست.

 

وی با اعلام اینکه میزان سالم ماندن اعضای بیمار مرگ مغزی بستگی به شرایط نگهداری وی دارد، افزود: اگر فرد در ICU نگهداری شود تا چند ماه می‌تواند در این شرایط به سر برد.

 

سپهری معتقد است: هرچه زمان نگهداری بیمار مرگ مغزی طولانی‌تر شود اعضای بدن وی دچار آسیب، حمله میکروب‌ها و یا عفونت خواهد شد و کم کم قابلیت استفاده ارگان‌ها از دست می رود.

 

به گفته این پزشک متخصص، بهترین زمان اهدا اعضاء افراد مرگ مغزی شده یک تا دو هفته اول است و بعد از آن اگرچه در صورت مساعد بودن شرایط می توان فرد را نگه داشت، اما قابلیت استفاده از ارگان‌های وی از دست می رود.

یکشنبه   13/12/91     8:46

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.