کمبود ویتامین D عملکرد سیستم ایمنی را به خطر می اندازد

سلامانه : نتایج تحقیقات محققان انگلیسی نشان می دهد سالمندانی که دچار کمبود ویتامین D هستند بیش از دیگران در معرض اختلالات عملکرد سیستم ایمنی بدن قرار دارند.

 به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس، مری وارد از دانشگاه اولستر در انگلیس و از محققان این پروژه گفت : این نخستین باری است که ارتباط بین سطح ویتامین D و التهابات ناشی از نقص سیستم ایمنی در سالمندان کشف شده است.

در این مطالعه، محققان سطح ویتامین D و نشانگر های زیستی التهاب ناشی از نقص سیستم ایمنی را در 957 بزرگسال ایرلندی که حداقل 60 سال سن داشتند، مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار دادند. 

آنها مشاهده کردند شرکت کنندگانی که دچار کمبود ویتامین D بودند بیشتر از دیگران به بیماری های قلبی-عروقی و بیماری های التهابی مانند ام اس و روماتیسم مفصلی مبتلا شده بودند.

به گفته محققان ویتامین D نقش مهمی در کمک به جذب کلسیم مورد نیاز برای سلامت استخوان ها ایفا می کند. پوست به طور طبیعی زمانی که در معرض نور آفتاب قرار بگیرد، ویتامین D تولید می کند. همچنین مقادیر کمی از این ویتامین از طریق مواد غذایی، مانند شیر غنی شده با ویتامین D جذب بدن می شود.

محققان می گویند بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان به دلیل قرار گرفتن محدود در معرض نور خورشید، از کمبود ویتامین D رنج می برند.

شرح کامل نتایج این بررسی در نشریه Clinical Endocrinology & Metabolism به چاپ رسیده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.