مصرف توت فرنگی چربی خون را کاهش می دهد

سلامانه : محققان گفتند که مصرف روزانه توت فرنگی به مدت یک ماه سطح کلسترول و تری گلیسرید خون افراد با چربی بالا را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

 به گزارش ایرنا از یورک آلرت، تا کنون مطالعات زیادی در مورد خواص آنتی اکسیدانی توت فرنگی انجام شده است ولی اکنون محققان دانشگاه دله مارچه در ایتالیا با همکاری محققان دانشگاه خرانادا و سویل در اسپانیا مطالعه دیگری را در این زمینه انجام دادند.

این محققان به رژیم غذایی 23 داوطلب روزانه 500 گرم ( نیم کیلو ) توت فرنگی افزودند و آنها را برای مدت یک ماه مورد مطالعه قرار دادند.

سپس محققان از این افراد هر روز قبل و بعد از مصرف توت فرنگی آزمایش خون گرفتند.

نتایج این مطالعه نشان داد: کلسترول خون، ال.دی.ال یا چربی بد خون این افراد و نیز تری گلیسرید خون افراد مورد مطالعه به ترتیب 9 درصد ، 14 درصد و 21 درصد کاهش یافت اما میزان کلسترول خوب خون آنها تغییر نکرد.

مصرف توت فرنگی باعث ایجاد تغییرات مثبت دیگری نیز در نشانگرهای خونی افراد مورد مطالعه شد و کارکرد پلاکت های آنان نیز ارتقا داد.

دکتر ماریتزیو باتینو که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت ،گفت: این نخستین مطالعه ای است که نقش بیواکتیو ترکیبات موجود در توت فرنگی را در کاهش خطر بیماری های قلبی - عروقی نشان می دهد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.