تجربیات لج‌درآر یک دندانپزشک و بیمارانش!

تجربیات لج‌درآر یک دندانپزشک و بیمارانش!

سلامانه : دکتر سیامک شایان در سایت دندانه نوشتمحیط دندان‌پزشکی می‌تواند فضای لج‌درآری باشد. همیشه در این محیط اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است به کام شما به عنوان دندان‌پزشک، کادر درمانی یا بیماران خوشایند نباشد و لج شما را در بیاورد.

نکته اینجاست که شاید طرف مقابل شما، که ممکن است دندان پزشکتان باشد یا بیماری که برای درمان دندانش به شما مراجعه کرده است، متوجه عمل لج‌دراوری که انجام می‌دهد نباشد و ناخواسته و نادانسته این فعل را مرتکب شده باشد. شاید هم باید منطقی بود و حق را به طرف مقابل داد و قبول کرد که شما بی‌دلیل لجتان درامده است!

آنچه می‌خوانید فهرستی است از این اتفاقات که معمولا در محیط دندان‌پزشکی رخ می‌دهند و بدون هیچ قضاوت و موضع‌گیری تنها فهرست شده‌اند. قطعا مرور آن‌ها برای شما، چه دندان‌پزشک باشید چه منشی و پرستار مطب و یا یک بیمار مراجعه‌کننده به دندان‌پزشکی، از تکرار این تجربیات لج‌دراور می‌کاهد و محیط دندان‌پزشکی را دلپذیر‌تر و خوشایند‌تر خواهد کرد.

بخش اول: تجربیات لج‌درآر دندان‌پزشکی برای دندان‌پزشکان


۱- لجم می‌گیرد از کسی که دندان‌هایش سال‌هاست رنگ مسواک را به خود ندیده و جرم ضخیمی همه آن‌ها را پوشانده است بی‌آنکه خیالش ذره‌ای آزرده باشد و من یک ساعت تمام برای جرم گیری دندان‌هایش وقت می‌گذارم؛ وقتی کار تمام شد آینه دست می‌گیرد و به نقطه کوچکی میان دو دندانش اشاره می‌کند و می‌پرسد: یک نقطه از جرم بین این دو تا دندونم مونده.


۲- لجم می‌گیرد از کسی که وقتی برای پرداخت هزینه پنج هزار تومانی چسباندن یک روکش میان تراول‌های پنجاه و صد تومانی دنبال یکی دو اسکناس ریز می‌گردد، همزمان عجز و لابه می‌کند: نمی‌شه هزار تومن به من تخفیف بدین؟


۳- لجم می‌گیرد از کسی که بابت نداری حاضر می‌شود تقریبا مجانی و تنها با اخذ هزینه لابراتواری، برایش دست‌دندان بسازم اما پس از قالب‌گیری از فک‌ها با اعتماد به نفس از من می‌خواهد: دکتر جان دندان جنس خوب برای من بگذار.


۴- لجم می‌گیرد از پدر و مادری که کودکشان امادگی جسمی و روحی برای انجام یک کار سنگین دندان‌پزشکی مانند پالپکتومی یا کشیدن دندان عفونی را ندارد و زیر دست من عربده می‌کشد و لگد می‌پراند. اما والدینش اصرار می‌کنند تا به هر صورتی که شده برایش کار کنم چون از گریه‌های مداومش عاصی شده‌اند و تمام شب قبل را نخوابیده‌اند.


۵- لجم می‌گیرد از کلاهی که سر رفتار بازاری‌ها سرم می‌رود؛ که جلسات اول و دوم دست در جیب می‌کنند و هزینه‌ای بیشتر از قیمت خدمات را پرداخت می‌کنند تا اعتماد من را جلب کنند، اما در جلسه اخر من را قال می‌گذارند و با یک بدهی بزرگ غیب می‌شوند.

۶- لجم می‌گیرد وقتی آدم نداری، با درد دندان به سراغ من می‌اید و ما با هم توافق می‌کنیم بدون اخذ هیچ هزینه‌ای درد را برای او فرو بنشانم، در انتهای کار با آنکه هم من و هم خودش می‌دانیم آهی در بساط ندارد، با اعتماد به نفس دست در جیب می‌برد و اصرار می‌کند تا هزینه درمان را بپردازد.

۷- لج‌م می‌گیرد وقتی کلی برای دندان یک بیمار زحمت می‌کشم، آخر کار که پرستار آینه را جلوی صورتش می‌گیرد تا نتیجه کارم را ببیند، لب ور می‌چیند، نفس عمیقی می‌کشد و می‌گوید: ای‌ی‌ی‌ی اما دستت درد نکنه دکتر، زحمت کشیدی؛ یعنی که سگ‌خور، با این دندانی که برایم ساختی می‌سوزم و می‌سازم.


۸- لجم می‌گیرد وقتی پدره دندان بچه پنج‌ساله‌اش را نشانم می‌دهد و با تعجب می‌پرسد: پنجاه هزار تومان؟ این دندان اصلا ریشه هم داره که بخوای پرش کنی دکتر؟ و احتمالا در دلش می‌اورد و به زبان نمی‌آورد که: مرتیکه مگه می‌خوای توی دهن بچه‌ام تخم طلا بکاری که پول خون پدرت رو ازم طلب می‌کنی؟ بعد در می‌آید که: حالا نمی‌شه یک دوایی چیزی بنویسی که دردش خوب بشه تا سر فرصت بیام دندون‌هاش رو یک تعمیر اساسی بکنم؟ و اصلا نمی‌فهم معنی پالپکتومی دندان شیری را، که اگرچه چند دقیقه‌ای بیشتر وقت نمی‌گیرد، اما به بند کشیدن و راه آوردن بچه‌اش بیشتر از هر کاری از دندان‌پزشک وقت و نیرو می‌گیرد.


۹- لجم می‌گیرد وقتی کسی با التماس و خواهش و واسطه کردن این و آن، برای دندانش وقت اورزانس می‌گیرد، اما روز موعود که فرا می‌رسد نه خودش در مطب حاضر می‌شود و نه تلفن همراهش در دسترس قرار دارد.


۱۰- لجم می‌گیرد وقتی من‌باب احترام و عزت به بیماری بنا را بر این می‌گذارم که هزینه درمان را در انتهای کار پرداخت کند، و او با گشاده دستی هزینه تمام خدمات دندان‌پزشکی را می‌پذیرد، اما آخر کار سر پایین می‌اندازد و درحالی‌که سعی می‌کند صورتش شرمنده‌ترین حالت ممکن را به خود بگیرد، می‌گوید تمام هزینه را همراه ندارد و ان‌شاء‌الله فردا یا پس‌فردا برای حسال و کتاب خدمت می‌رسد.

۱۱- لجم می‌گیرد از همکاران دندان‌پزشک دیده یا نادیده‌ام، که حاضرند به قیمت چنگ آوردن بیمار تو، اخلاق و جوان‌مردی را کنار می‌گذارند و وجهه و اعتبارت را جلوی بیمار لگدمال می‌کنند و کوچک‌ترین خطای تو را چنان بزرگ و نابخشودنی جلوه می‌دهند که بیمار تو را تا مدت‌ها مانند یک جنایت کار بی‌وجدان، لعن و نفرین می‌کند.

۱۲- لجم می‌گیرد از همکاران دندان‌پزشکی که تنها در فکر روکش کردن دندان خلق‌ا… هستند؛ با یا بی‌آنکه واقعا نیازی به انجام این کار باشد، تنها به این دلیل که درمان روکش، یکی از گران‌ترین و به‌صرفه‌ترین خدمات دندان‌پزشکی است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.