تحرک شدید بدنی در فصل بهار ممنوع

سلامانه : یک دستیار تخصصی طب سنتی با اشاره به اینکه فصول چهارگانه نزد اطباء با فصول ۴گانه نزد مُنجمین فرق دارد،گفت: ورزش معتدل به تحلیل مواد تجمع یافته کمک می‌کند،در این فصل افراد در حرکات یا تحرک بدنی شدید، حمام و مصرف آشامیدنی‌ها پرهیز کنند.
 
مرضیه قرائتی در گفت‌و‌گو با تسنیم، درباره تدابیر فصل بهار اظهار داشت: فصول چهار گانه نزد اطباء با فصول چهار گانه نزد مُنجمین فرق دارد یعنی منظور از بهار فصلی است که مردم نه به پوشش زیاد و نه به خنک کردن احتیاج دارند همچنین ابتدای سبزی و خرمی است.


به گفته وی پائیز فصلی است که ابتدای ریختن برگ درختان است. تابستان فصلی است که مردم محتاج به خنک کردن هستند و زمستان فصلی است که مردم به پوشش محتاجند و خانه‌ها را گرم می‌کنند. مدت زمان هر یک از فصول بهار و پائیز در نزد اطبّا کوتاه‌تر از زمان هر یک از فصول تابستان و زمستان است.
این دستیار تخصصی طب سنتی درباره تدبیر بهار بیان داشت: فصل بهار معتدل در کیفیت چهارگانه (گرمی- سردی و تری- خشکی) است. در نتیجه به سبب اعتدال مزاج، لطافت، تحریک خود، مقوی قوا برای رد مواد احتباس یافته در قسمت‌های مختلف بدن است.


قرائتی افزود: هر گاه مواد احتباس یافته یا تجمع شده ساکن در بدن به حرکت درآیند ولی بدن نتواند همه آنها را دفع کند آن را به اعضای ضعیف ماند زیربغل، زیر جلد (پوست) و اندام‌ها می‌ریزد و باعث تولید امراضی که در فصل بهار بیشتر رخ می‌دهد مانند خارش، بثورات (ضایعات پوستی) و ورم‌های حلق می‌شود.
وی با اشاره به اینکه از تدابیر فصل بهار می‌توان ورزش معتدل اشاره کرد، بیان کرد: ورزش معتدل به تحلیل مواد تجمع یافته کمک می‌کند، همچنین در این فصل افراد در حرکات یا تحرک بدنی شدید، حمام و مصرف آشامیدنی‌ها پرهیز کنند.


این دستیار تخصصی طب سنتی خاطرنشان کرد: فصل بهار دارای طبیعت گرم و تر است دراین فصل افرادی که با مزاج بهار مطابقت دارند یعنی دارای طبع گرم و تر هستند بیش‌تر دچار مشکل خواهند شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.