مصرف دخانیات موجب ۶۰۰ هزار مرگ زودرس در سال می‌شود

سلامانه : متخصص ریه اعلام کرد سالانه قرار گرفتن در معرض دود غیرمستقیم دخانیات باعث بیش از ۶۰۰ هزار مرگ زودرس می‌شود و افراد سیگاری به طور متوسط ۵ سال پیرتر از افراد غیرسیگاری به نظر می‌رسند.

 
محمد همتی در گفت وگو با فارس گفت: سالانه در دنیا بیش از 165 هزار کودک به دلیل سیگار کشیدن دیگران می‌میرند و نیمی از افراد سیگاری نیز به علت مصرف دخانیات از دنیا می‌روند.

وی ادامه داد: خطر بروز سرطان ریه در زنان غیر سیگاری که در معرض دود غیر مستقیم سیگار هستند 28 درصد افزایش می‌یابد همچنین در کنار آن مصرف دخانیات علت عمده بیماری‌های قلبی، ریوی و سکته‌های مغزی است.

این متخصص ریه ادامه داد: نیکوتین موجود در دخانیات باعث افزایش اسید معده بروز زخم معده و اثنی‌عشر شده و خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد.

همتی گفت: همچنین مصرف دخانیات موجب بروز سرطان‌های حنجره، حلق، مری، نای، ریه، معده و پانکراس می‌شود و می‌توان برآورد کرد که نیمی از افراد سیگاری به دلیل مصرف دخانیات می‌میرند.

وی با اشاره به اینکه نیمی از مرگ‌های ناشی از دخانیات در دوران میان‌سالی رخ می‌دهد گفت: مصرف دخانیات هزینه‌های مالی زیادی نیز برجای می‌گذارد به طوریکه روزانه بیش از 7 میلیارد تومان هزینه مصرف سیگار و بیش از سه برابر آن هزینه درمان بیماری‌های مرتبط با آن می‌شود.

این متخصص ریه گفت: دود دخانیات ترکیبی از 7 هزار ماده شیمیایی به همین دلیل اجرای سیاست‌های کنترل دخانیات در کشور ضروری است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.