نمونه‌های استاندارد پکیج هم آلودگی تولید می‌کند

سلامانه :  یک فوق تخصص ریه نسبت به استفاده از برخی سیستم‌های گرمایشی که برای احتراق از اکسیژن موجود در فضای داخلی آپارتمان‌ها استفاده می‌کند، هشدار داد و گفت: حتی نمونه‌های استاندارد پکیج‌های ساختمانی نیز بی‌خطر نیست.

به گزارش ایسنا، دکتر قمرتاج خان بابایی با هشدار نسبت به اثرات منفی و خطرناک پکیج‌های ساختمانی و بخاری‌های گازسوز به خصوص برای کودکان و افراد سالخورده و همچنین بیماران قلبی و ریوی گفت: با توجه به مشکلات ایجاد شده در نتیجه زندگی آپارتمان‌نشینی و برای مدیریت شخصی هزینه‌های مصرف انرژی طی سال‌های اخیر استفاده از پکیج‌های ساختمانی در ساخت و سازها رایج شده است که استفاده از این سیستم‌ها با توجه به مخاطراتی که برای سلامتی و تنفس افراد ایجاد می‌کند، توصیه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این دسته از سیستم‌های گرمایشی، خودشان منبع آلودگی هوا محسوب می‌شوند، خاطرنشان کرد: شوفاژها و سیستم موتورخانه مرکزی بهترین شکل گرمایش را در فضاهای مسکونی تامین می‌کند چرا که الودگی ایجاد نکرده و به دلیل دور بودن از آپارتمان، اکسیژن واحد مسکونی را صرف احتراق نمی‌کند اما بخاری‌های گازی، شومینه و پکیج‌ها از اکسیژن و رطوبت موجود در محیط آپارتمان برای احتراق استفاده می‌کنند در حالی که این رطوبت و اکسیژن باید صرف تنفس ساکنان واحد مسکونی شود.

خان بابایی ادامه داد: متاسفانه حتی انواع استاندارد پکیج‌های ساختمانی موجود در بازار نیز به علت مصرف زیاد انرژی و پس دادن مواد سمی ناشی از سوخت گاز به داخل واحد آپارتمانی، به خصوص برای کودکان و بیماران قلبی و ریوی توصیه نمی‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در نمونه استاندارد پکیج‌های ساختمانی آلودگی در حد مجاز تعریف شده است و بدون آلودگی نیست، گفت: سطح مجاز آلودگی فقط افراد بزرگسال و سالم را به خطر نمی‌اندازد در حالی که برای بیماران و کودکان حتی میزان مجاز آلودگی هم خطرآفرین است.

خان بابایی افزود: کیفیت محصولات گرمایشی وارداتی در کشورهای جهان سوم با سایر کشورها متفاوت است به این صورت که کشورهای تولید کننده برای کشورهای جهان سوم حتی در نمونه‌های درجه یک نیز محصولاتی با کیفیتی پایین‌تر تولید و عرضه می‌کنند.

این متخصص ریه به شهروندان توصیه کرد: هر چند استفاده از پکیج‌های ساختمانی ممکن است درگیری‌ها بین اعضای یک مجتمع مسکونی را کاهش دهد اما به لحاظ ایمنی و سلامتی استفاده از موتورخانه‌های مرکزی راه حل بهتری است.

وی همچنین به مسئولان و سازندگان داخلی توصیه کرد: بهتر است سطح تولید و علم در کشور ما به حدی برسد که محصولاتی که به ایران صادر می‌شود از استانداردهای بالاتری برخوردار شود و به تدریج این محصولات با بالاترین استانداردها در داخل کشور تولید شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.