مصرف طولانی مدت ترامادول، شتاب مرگ را بیشتر می کند

سلامانه : قرص ترامادول با نام اعتیاد خاموش یاد می شود که شاید در روزهای اول به ظاهر علایم اعتیاد را نشان ندهد اما با گذشت زمان و مصرف طولانی مدت، وابستگی جسمی و روانی ایجاد کرده و مرگ را جلو می اندازد.

 به گزارش  ایرنا ، دارویی ضد درد با نام ترامادول چند سالی است وارد اقلام دارویی کشور شده و از دسته داروهای مسکن مخدر یا اوپیوئید های مصنوعی است که مکانیسم کنترل درد در آن مشابه مورفین است و در مغز به گیرنده های مغز متصل شده و باعث ایجاد تسکین درد می شود.

ترامادول همچنین یک داروی آرامش بخش و ضد درد برای درد های حاد یا مزمن با شدت متوسط تا نسبتا شدید است که تاثیر مستقیم خود را بر سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع ) می گذارد.

از این جهت ضعیف تر از مورفین و قوی تر از مسکن هایی مانند پروفن و استامینوفن است و همواره توصیه می شود مصرف این دارو بیش از دو هفته به طول نینجامد چون وابستگی دارویی و اعتیاد را به همراه دارد.

این دارو در گونه های کپسول، قرص 50 و 100 میلی گرمی و آمپول های یک و دو میلی گرم تولید می شود، پس از مصرف خوراکی به سرعت جذب شده و اثر ضد درد آن در حالت خوراکی پس از دو الی سه ساعت به حداکثر می رسد و تا 6 ساعت ادامه پیدا می کند. 

بالاترین دوز روزانه آن 400 میلی گرم است و خوردنش با غذا یا بدون غذا تاثیری در میزان جذب آن ندارد، اما 100 میلی گرم ترامادول معادل 10 میلی گرم مرفین خوراکی است و بر همین اساس مورفین موجود در هر قرص ترامادول را می توان با 62 میلی گرم تریاک برابر دانست. 

یک پژوهشگر حوزه اعتیاد با بیان این که مقدار جذب و تاثیر فرم تزریقی ترامادول بسیار بیشتر از فرم خوراکی آن است، می گوید: به دلیل مکانسیم عمل مشابه این دارو با مرفین، مصرف مداوم آن به وابستگی فیزیکی و روانی مشابه اعتیاد به موادمخدر منجر می شود.

ˈ مریم حسینی ˈ ادامه می دهد: اما به این دلیل از ترامادول با نام اعتیاد خاموش یاد می شود که شاید در روزهای اول به ظاهر علایم اعتیاد را نشان ندهد اما با گذشت زمان و مصرف طولانی مدت، اعتیاد ایجاد می کند و درمانی کاملا مشابه با درمان سوء مصرف مواد مخدری مانند تریاک، کراک و هروئین دارد.

این پژوهشگر حوزه اعتیاد یاد آوری کرد: علایم ترک ترامادول به صورت عصبانیت، تعریق، بی خوابی، تهوع، اسهال، لرزش اندام ها و توهم بروز می کند.

حسینی، اضافه کرد: بیمارانی که در مراکز درمانی برای ترک ترامادول بستری می شوند علایم خماری یا ترک غیر قابل تحمل تری نسبت به سایر بیماران وابسته به موادمخدر از خود نشان می د هند.

وی هشدار می دهد: مصرف این دارو بیشتر از دو هفته مجاز نیست و وابستگی دارویی و اعتیاد را به دنبال دارد.

حسینی تصریح کرد:بسیاری از افراد که به بهانه شادی آور بودن ترامادول به سمت آن گرایش پیدا می کنند، افراد بی اطلاع و در بیشتر موارد معتادانی هستند که به علت مصرف یکنواخت موادمخدر و گاهی به اشتباه به دلیل کاهش عوارض قطع مواد به ترامادول روی می آورند و گاهی جان خود را به علت مصرف بیش از حد و یا تداخلات دارویی از دست می دهند.

وی با بیان این که مسمومیت ناشی از مصرف ترامادول همچنان جزء شایع ترین مسمومیت ها محسوب می شود، می گوید: بررسی ها نشان می دهد اعتیاد به ماده مخدر کراک نتیجه مصرف ناآگاهانه ترامادول بوده است.

حسینی خاطرنشان کرد: استفاده بیش از حد ترامادول می تواند کشنده باشد و علائم آن به صورت خواب آلودگی، تنفس کم عمق، کندی ضربان قلب، ضعف مفرط، پوست سرد و مرطوب، احساس سبکی سر، غش یا کما ظهور می کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.