ناباروری و مشکلات آن مانعی در مسیر افزایش جمعیت

سلامانه : ناباروری و تامین هزینه های درمانی و مشکلات آن مانعی بزرگ بر سر راه زوج های جوان و سیاست افزایش جمعیت کشور در زمان کنونی بوده و نیازمند توجه دستگاه های متولی بهداشت و رفاه اجتماعی است.

 به گزارش ایرنا، بر اساس آمار ارایه شده از سوی نهادهای بهداشتی و وزارت بهداشت و درمان، بیش از 20 درصد از خانواده ها با مشکل ناباروری مواجه هستند که سهم زوج های جوان در این زمینه بیشتر است. 

ناباروری عامل مهمی در کاهش جمعیت جوان جامعه برای سال های آینده بوده و این امر در پی کم توجهی مسوولان ذیربط، در آینده زمینه ساز مشکلات اجتماعی مانند افزایش سن جمعیت، کاهش جمعیت جوان و کارآمد جامعه و وقوع طلاق می شود. 

افزایش سن ازدواج در جوانان بویژه در دختران که تا مرز 30 سالگی نیز پیش رفته، از عوامل بروز ناباروری است. 

اقدام های درمانی برای داشتن فرزند و انتظار برای تولد آن، علاوه بر تحمیل هزینه های هنگفت به زوج ها، از لحاظ روحی نیز مشکلاتی برای خانواده ها ایجاد می کند. 

براساس اعلام کارشناسان و مسوولان ذیربط در این زمینه، وجود برخی اختلالات هورمونی، عفونت ها، آلودگی هوا، پارازیت ها، تنش ها و فشارهای زندگی روزمره از جمله عوامل مهم در بروز مشکل ناباروری در ایران شناخته شده است. 

کافی نبودن اطلاعات بسیاری از زوج های جوان درخصوص ناباروری، علل بوجود آمدن آن و شیوه های درمان، موجب شده که برای درمان به موقع یا حتی پیشگیری از این مساله دچار غفلت و از دست دادن زمان شوند. 

معاون بهداشتی و درمانی دانشکده علوم پزشکی مراغه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به تغییر سیاست تنظیم خانواده در کشور، اقدام های مناسب در راستای افزایش میزان باروری و نیز جلوگیری از ناباروری و حتی مرگ و میر مادران و کودکان انجام می شود. 

احمد مجتهدی افزود: ایجاد مراکز مشاوره قبل از ازدواج، بکارگیری تمهیدات لازم و انجام آزمایش برای زوج ها در رابطه با ابتلا به بیماری های کم خونی، تالاسمی و آزمایش ژنتیک از اقدامات این شبکه برای این افراد است. 

وی اظهار کرد: در این راستا کلاس ها و کارگاه های آموزشی رایگان در مراکز بهداشتی و درمانی و خانه های بهداشت روستایی در زمینه روش های بارداری و باروری سالم و نیز آموزش های لازم در حین بارداری مادران برگزار می شود. 

رییس شبکه بهداشت و درمان مراغه ادامه داد: با توجه به شیوع برخی ناباروری ها در بین زوج های جوان و نبود مراکز درمان ناباروری در شهرستان های کوچک بویژه این شهرستان، موجب بروز مشکلاتی برای این افراد و تردد مکرر آنان به مرکز استان شده است. 

مجتهدی یادآوری کرد: هزینه های بالای درمان ناباروری موجب شده وزارت بهداشت و درمان در رویکردهای جدید خود توجه ویژه ای به این موضوع داشته و با رایزنی با برخی از شرکت های بیمه گذار، برخی از هزینه های درمان ناباروری را تامین می کند. 

وی گفت: با وجود تامین بخشی از این هزینه ها توسط بیمه های درمانی، هنوز بخش مهمی از هزینه های سنگین درمان این عارضه بر عهده زوج های نابارور بوده که با توجه به بنیه مالی و درآمد پایین این افراد، در برخی موارد ادامه درمان از سوی آنان متوقف می شود. 

دکتر مجتهدی به عنوان یک پزشک درباره علل پزشکی این مشکل در جامعه گفت: ازدواج در سنین بالا، وجود نارسایی ها و عفونت های دستگاه های تناسلی، مسایل روحی و روانی و ارثی و نیز عوامل محیطی نقش مهمی در ایجاد زمینه برای بروز ناباروری در زوج های جوان ایفا می کند. 

وی اضافه کرد: عرضه و استفاده از هرگونه داروهای گیاهی و خانگی که به صورت غیرمجاز و بدون مجوز وزارت بهداشت و درمان تهیه می شود برای درمان این بیماری ها ممنوع بوده و با آن برخورد می شود. 

متخصص بیماری های داخلی مردان در مراغه نیز در زمینه عوامل زمینه ساز ناباروری در بین مردان گفت: بالا رفتن سن ازدواج در جوانان و بویژه مردان و عوامل محیطی نقش مهمی در بروز این عارضه در بین زوج های جوان دارد. 

دکتر عسگر اژدرزاده اسکویی افزود: استفاده بیش از اندازه از تلفن های همراه و قرار گرفتن در معرض برخی امواج از دیگر عوامل محیطی در بروز ناباروری ها در بین مردان است. 

وی اظهار کرد: هم اکنون آزمایش های ابتدایی و تشخیص برای شناسایی ناباروری از جمله آزمایش اسپرم در مردان در شهرستان ها انجام می شود. 

اژدرزاده اسکویی خاطرنشان کرد: درمان این بیماری ها در شهرهای کوچک و شهرستان ها بدون مراجعه به کلان شهرها تا حدودی غیرممکن بوده و نیازمند وجود کلینیک ها و امکانات تخصصی در شهرستان هاست. 

وی گفت: درمان این عارضه موجب تحمیل هزینه های گزاف حداقل 50 میلیون ریال برای زوج های جوان می شود. 

متخصص زنان و زایمان در مراغه نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: سنین بالای ازدواج در زوج های جوان، جلوگیری های طولانی مدت از بارداری در اولین سال های ازدواج، عوامل محیطی و روحی و روانی از جمله عوامل مهم در بروز ناباروری در بین زنان در جامعه کنونی است. 

دکتر شهلا کارگر مطلق افزود: عدم مراجعه زوج های جوان پس از یک سال از اطلاع از ناباروری به پزشکان متخصص در این زمینه، از عوامل تشدید این عارضه در بین زوج های جوان است. 

وی اظهار کرد : هم اکنون 75 درصد از بانوان مراجعه کننده در زمینه ناباروری به مطب بنده، به ناباروری مبتلا بوده که با بکارگیری شیوه های درمانی، 85 درصد از این موارد بهبود می یابند. 

این متخصص زنان خاطرنشان کرد: وجود هزینه های بالای درمان این عارضه در بین زوج های جوان و مدت زمان نسبتا طولانی دوره درمان از دیگر مشکلات پیش روی زوج های نابارور است. 

کارگر مطلق با اشاره به هزینه های میلیونی برای درمان این عارضه، ادامه داد: عدم وجود پوشش بیمه ای توسط نهادهای بیمه گذار در درمان ناباروری در ابتدای زندگی مشترک زوج های جوان، مانعی بزرگ برای درمان و در نتیجه فرزند آوری و تنظیم جمعیت است. 

عدم توجه به پیشگیری و درمان ناباروری و مهمتر از آن ها، تامین هزینه های سرسام آور درمان، مانعی بزرگ و قابل تامل در راه اجرای سیاست های جدید تنظیم خانواده در کشور بوده و زمینه افزایش روزافزون سن جامعه ایرانی و به تبع آن کاهش نیروی فعال را به همراه دارد. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.