دکتر محمدرضا وفا در گفتگو با سلامانه مطرح کرد:

رژیم غذایی ویژه دوران قاعدگی خانم‌ها

رژیم غذایی ویژه دوران قاعدگی خانم‌ها

سلامانه : معمولا دوران قاعدگی با تغییرات هورمونی، جسمی و خلقی فراوانی برای خانم‌ها همراه است.

به‌همین دلیل هم خبرنگار پایگاه خبری سلامانه از دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی پرسید که آیا بخورنخورهای تغذیه‌ای خاصی برای این دوران وجود دارد و او پاسخ داد: «از نظر الگوی خوراکی، تفاوت چندانی در خوراکی‌های مصرفی در دوران قاعدگی و قبل و بعد از آن وجود ندارد. اما مساله مهم اینجا است که معمولا در دوران قاعدگی، متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند و نیاز به کالری یا انرژی در بدن، بیشتر می‌شود. برخی از تغییرات روانی یا حالت‌هایی از استرس هم در دوران قاعدگی برای برخی از خانم‌ها یا دختران جوان اتفاق می‌افتد. به‌همین دلیل هم این مسائل می‌توانند اثری منفی بر غذا خوردن خانم‌هایی که دوران قاعدگی را سپری می‌کنند، بگذارند».

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌افزاید: «بهتر است که خانم‌ها در دوران قاعدگی، وعده‌ها و میان‌وعده‌های غذایی خود را نسبت به روزهای معمولی افزایش بدهند و حجم غذایی که می‌خورند را کمتر بکنند تا مغایرت در وعده‌های مصرفی و اشتهای آنها پیش نیاید».

دکتر وفا تاکید می‌کند که از دست رفتن مقداری از خون بدن در دوران قاعدگی، باعث می‌شود که ما توصیه کنیم تا خانم‌ها، مصرف منابع غذایی آهن، به‌خصوص گوشت قرمز را برای پیشگیری از کم‌خونی و کمبود آهن در این دوران داشته باشند.

وی ادامه می‌دهد: «مصرف گوشت‌های قرمز بدون چربی، مرغ، ماهی و میگو به خانم‌های قاعده توصیه می‌شود. ویتامین C هم که جاذب آهن از غلات است، باید در دوران قاعدگی در رژیم غذایی خانم‌ها جای بگیرد. افزودن کمی آبغوره، آب نارنج و آبلیموی تازه به برنج، می‌تواند کمک زیادی به جذب آهن در بدن بکند». 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.