دکتر محمدرضا خامی، دندان‌پزشک به سلامانه پاسخ می‌دهد:

اگر دندانمان شکست چه کنیم؟/ دندان شکسته را می‌توان نجات داد؟

اگر دندانمان شکست چه کنیم؟/ دندان شکسته را می‌توان نجات داد؟

سلامانه : زمین خوردن و شکستن دندان، جزو مشکلاتی است که ممکن است برای هر فردی و در هر زمانی اتفاق بیفتد. اما نکته مهم اینجاست که اولین اقدام ما در مواجهه با شکستگی دندان، چه باید باشد؟

دکتر محمدرضا خامی، دندان‌پزشک در این باره به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «زمانی که دندان ضربه می‌خورد، ممکن است کاملا از جای خود خارج یا خرد بشود. اگر دندان شما، به‌صورت کامل از جای خود دربیاید، باید آن را پیدا کنید اما به بهانه تمیز کردن، بیش از اندازه دستکاری‌اش نکنید».

چرا؟ «چون برخی از سلول‌های باقیمانده روی دندان‌ها به جایگزین کردن مجدد آنها در حفره دندان کمک می‌کند. به‌همین دلیل هم توصیه می‌شود که دندان سالم و از جا درآمده را فقط یک آبکشی ساده برای رفع گرد و خاک آن بکنید و آن را با دستمال یا گاز، تمیز نکنید. سپس دندان را داخل محلول مناسبی قرار دهید و بلافاصله به دندان‌پزشک، مراجعه نمایید».

این استادیار گروه سلامت دهان و دندان پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌افزاید: «منظور ما از محلول مناسب، یک ظرف شیر یا سرم فیزیولوژیک است. البته اگر فرد بزرگسال یا بچه‌ای بتواند دندان کنده‌شده را تا رسیدن به دندان‌پزشک،‌ داخل محیط دهان خود هم نگه دارد، می‌تواند محیط و شرایط مناسبی را برای نگهداری از دندان خود فراهم بکند. البته حواستان باشد به شرطی این کار را بکنید که مطمئن باشید دندان را قورت نخواهید داد. دندان کنده‌شده می‌تواند تا رسیدن به مطب دندان‌پزشکی، داخل یک گاز استریل مرطوب هم نگهداری بشود».

وی درباره خرد شدن تکه‌ای از ‌دندان هم گفت:‌ «اگر تنها تکه‌ای از دندانتان شکست،‌ آن تکه را پیدا و برای انجام دادن اقدامات بعدی،‌ بلافاصله به دندان‌پزشک مراجعه کنید». 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.