پدران مسن احتمال داشتن فرزند با اختلالات روانی دارند

سلامانه : پژوهشگران در تحقیقات خود دریافتند که افزایش سن پدران با خطر افزایش ابتلای فرزندان آنها به مشکلات روانی و هوشی ارتباط تنگاتنگی دارد.

 به گزارش ایرنا از مجله تایم ، محققان در پژوهشی میلیون ها دانش آموز را مورد بررسی قرار دادند که نتایج آن نشان می دهد طیف وسیعی از مشکلات دانش آموزان با سن زیاد پدرانشان ارتباط دارد.

دراین مطالعه که در مرکز تحقیقات رواپزشکی ˈجاماˈ انجام شد، افزایش میزان بیماری اُتیزم، اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز و اختلال دو قطبی اسکیزوفرنی، اقدام به خودکشی و مشکلات سوء مصرف در میان این گروه از دانش آموزان گزارش شده است.

این پژوهش نشان می دهد که اسپرم جهش یافته که در مردان با سنین بالای 40 سال بیشتر دیده می شود، عامل اصلی این اختلالات گزارش شده است.

مراکز تحقیقات دیگری از جمله دانشگاه ایندیانا در آمریکا و انیستیتو کارولینسکا در سوئد نیز یکی از بزرگترین و بهترین مطالعات را در این خصوص انجام دادند.

محققان این دو مرکز، مطالعاتی بر روی دو میلیون و 600 هزار خواهر و برادری که از یک پدر بودند(به دلیل تربیت یکسان) را با در نظر گرفتن تفاوت های بین آنها انجام دادند. 

محققان در مقایسه رفتارهای کودکان دارای پدران 45 ساله با کودکانی که پدران آنها 24 ساله بودند به نتایج زیر دست یافتند.

* احتمال بروز بیماری اُتیزم سه برابر

* افزایش خطر بیش فعالی یا عدم تمرکز 13 برابر 

*احتمال بروز اختلالات روانی دو برابر 

*احتمال بیماری دوقطبی 25 برابر 

*احتمال بروز خودکشی و سوء مصرف مواد 5/2 برابر

*کسب نمرات پایین در مدرسه 

پژوهشگران تاکید می کنند که شاید ریسک بروز این گونه بیماری ها کم باشد ولی در جوامعی که میلیون ها نفر از مردان در سنین بالا صاحب فرزند می شوند، احتمال به دنیا آمدن کودکانی با این گونه اختلالات زیاد می شود.

دکتر ˈبرایان دی اوفریوˈ پژوهشگر با اعلام این که یافته های جدید، خطرات بیشتری را نسبت به آنچه که پیش از این تخمین زده شده بود، نشان می دهد گفت: تاخیر انداختن باروری با افزایش خطر ابتلا به مشکلات روانی و هوشی در فرزندان همراه است.

البته این پژوهش تاکید دارد که خانواده ها، پزشکان و جامعه ، باید هردو جنبه مثبت و منفی تاخیر انداختن باروری را در نظر بگیرند.

اسپرم ها به طور مداوم در طول زندگی مردان تولید می شوند اما در حین انجام مکانیزم اسپرم سازی ممکن است مشکلاتی در این روند ایجاد شود. اسپرم های مردان مسن جهش های بیشتری دارند که ممکن است مخرب باشند و در نوزادانی که متولد می شوند تاثیرات سوء به دنبال داشته باشد.

استاد ارشد یک انیستیتو روانشناسی گفت: با یک یا چند مطالعه نباید مشخص کرد که افراد در چه سن و زمانی باید بچه دار شوند بلکه باید توجه داشت اگر ریسک بروز این گونه اختلالات حتی دو و یا سه برابر باشد بر بخش کوچکی از افراد جامعه تاثیر می گذارد.

دکتر ˈ جیمز مک کیب ˈ در ادامه گفت: با افزایش سن جمعیت در جوامع مختلف، این نگرانی وجود دارد که احتمال میزان بیماری های روانی در میان افراد جامعه نیز افزایش یابد.

مک کیب اضافه کرد: البته پدران مسن تر منافعی مانند روابط با ثبات تر و درآمد بالاتر دارند که می تواند تاثیرات بسزایی در دوام خانواده ها و بالاخص فرزندان آنها داشته باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.