مراقب باشید کودکان مواد شوینده و سفیدکننده را نخورند

سلامانه : هرساله تعدادی از کودکان براثر خوردن مواد شوینده و سفیدکننده دچار سوختگی دستگاه گوارش و مسمومیت می شوند، از این رو در آستانه نوروز که استفاده از این مواد افزایش قابل ملاحظه ای می یابد، وظیفه والدین در مراقبت کودکان خود در برابر این مواد دوچندان می شود.

 خاصیت مواد شوینده و سفیدکننده بگونه ای است که اگر کودکان آن را بخورند، مایع را برنمی گردانند، بنابراین حجم زیادی از مایع خورده می شود و به سرعت به بافت های دستگاه گوارش، آسیب می رساند.

کودکان به علت کنجکاوی ممکن است در تماس با این مواد قرار گیرند؛ بی دقتی و سهل انگاری در استفاده، نگهداری یا جابجا کردن مواد پاک کننده و سفیدکننده کودکان را در معرض خطر قرار می دهد.

مصرف اتفاقی این مواد منجر به التهاب و سوختگی دستگاه گوارش می شود و عمل بلع را با مشکل مواجه می کند. 

کارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به والدین توصیه می کنند که محصولات شیمیایی و شوینده ها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنند تا شناسایی آن به راحتی امکان پذیر باشد.

این کارشناسان به والدین هشدار می دهند که هیچگاه این مواد را در ظروف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنند زیرا ممکن است کودکان آن را با مواد خوراکی اشتباه گرفته و بخورند.

 

* اقدام های ضروری هنگام مسمومیت کودکان با مواد شوینده 

متخصصان به والدین توصیه می کنند که در صورت مسمومیت خوراکی کودکان با مواد شوینده، آنان را وادار به استفراغ نکنند زیرا این کار موجب آسیب دیدگی و سوختگی بیشتر دستگاه گوارش می شود. 

همچنین هنگام مسمومیت کودکان باید بلافاصله دهان کودک را شستشو داد اما کودک آب نخورد چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریع تر و وضعیت بدتر می شود. 

بهتر است تا رساندن مصدوم به بیمارستان یا مراکز درمانی با خوراندن شیر، عمل رقیق سازی انجام شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.