مصرف فست فود و استفاده از مواد نگهدارنده از علل مهم ریزش مو است

سلامانه : عضو انجمن پزشکی لیزری ایران گفت: مصرف بی رویه فست فود و استفاده از مواد نگهدارنده در خوراکی ها از مهم ترین علل ریزش مو است.

 دکتر ˈحسین نوروزی در گفت وگو با  ایرنا افزود: مصرف خوراکی های دارای مواد نگهدارنده مانند کنسرو و شیر و بی توجهی به خوردن سبزیجات و میوه از جمله عواملی است که نقش بسزایی در ریزش مو دارد. 

وی بیان کرد: چون بدن انسان برای متابولیزم صحیح، تولید آنزیم ها، هورمون ها و عملکرد بخش های مختلف نیازمند ویتامین و مواد معدنی مانند آهن، روی، منیزیم و سلنیوم است، کاهش یا افزایش این مواد در بدن می تواند منجر به ریزش مو شود.

وی با اشاره به دیگر عوامل ریزش مو گفت: عوامل ارثی و ژنتیکی، عوامل محیطی مانند آلودگی هوا و وجود سرب، استرس و تنش های عصبی، بیماریهای قارچی، اختلالات هورمونی مانند کم کاری و پرکاری تیروئید، کمبود آهن، روی و ریزمغذی ها، استفاده از برخی از داروها مانند داروهای شیمی درمانی، مصرف سیگار و الکل، سوء تغذیه و بیماریهای مزمن مهم ترین عوامل ریزش مو هستند. 

عضو انجمن جامعه جراحان عمومی ایران افزود: برخی بیماریهای پوستی ناحیه سر، بارداری، شیردادن نوزاد، بیهوشی عمومی، آسیب رسانی به موها ازطریق رنگ، مش، فر و سشوار، رژیم های لاغری، پوست و موی چرب،استفاده از هورمون های مردانه جهت پرورش اندام یا افزایش وزن ممکن است باعث ریزش مو شود. 

نوروزی با بیان اینکه ریزش مو در مردان بیشتر از زنان است، تاکید کرد: با کمال تاسف در سال های گذشته علل ریزش مو به دلیل گسترش عوامل گفته شده رو به افزایش است. 

او شایع ترین علل ریزش مو در مردان را اختلالات هورمونی جنسی مردانه(آندروژن) عنوان کرد که به دلایل ارثی رخ می دهد. 

وی شروع عارضه ریزش مو براثر اختلالات هورمونی در مردان را سنین 15تا 17 سالگی ذکر کرد و افزود: در این سنین هورمون ها شروع به ترشح و فعالیت می کنند و ریزش مو به آهستگی گسترش پیدا می کند. 

وی با بیان اینکه نحوه گسترش ریزش مو در مردان و زنان متفاوت است، افزود: در مردان ریزش مو از جلوی سر آغاز می شود، موها بتدریج نازک و کم پشت شده و حالت طبیعی خود را از دست می دهند و به مرور زمان تعداد موها کمتر و کمتر شده و پوست سر نمایان می شود. 

به گفته وی، این تغییرات موجب عقب رفتن تدریجی خط رویش مو در پیشانی شده و کاهش مو کم و بیش در قله سر هم رخ داده و با به هم پیوستن مناطق خالی از مو بتدریج کل سر طاس شده و در نهایتا فقط مو در مناطق گیج گاهی و پشت سر باقی می ماند. 

نوروزی اضافه کرد: موهای این بخش از سر به دلیل نداشتن گیرنده هورمون های مردانه به اثرات ریزش موی ناشی از این هورمون ها مقاوم بوده و خیلی بندرت دچار طاسی می شوند. 

وی انواع ریزش مو را به صورت طاسی، سکه ای و منطقه ای تقسیم بندی کرد و افزود: در زنان هیچ گاه شدت طاسی مانند مردان به طور کامل نیست و بیشتر به صورت کم پشتی و نازک شدن موها در کل سر ظاهر می شود. 

رییس مرکز تخصصی پوست و موی شهیر در ادامه گفت: برای درمان ریزش مو باید ابتدا علت آن تشخیص داده شود،به طور مثال کسی که در آزمایش هایش کم خونی و قارچ سر مشاهده می شود باید ابتدا کم خونی و یا قارچ سر او درمان شود. 

نوروزی گفت: با از بین بردن عاملی که باعث ریزش مو شده است، خود بدن با درمان های کمکی و درمان های جلوگیری از ریزش بیشتر مو، توانایی ترمیم مو را دارد. 

عضو انجمن پزشکی لیزری ایران افزود : درمان های ریزش مو مرحله به مرحله است به طوری که ابتدا درمان های دارویی مانند محلول ماینوکسیدیل و یا تزریق آمپول بیوتین تجویز می شود و اگر نتیجه نداد، درمان های دیگر توصیه می شود. 

وی پی.آر.پی (پلاکت درمانی) و مزوتراپی(وارد کردن دارو به داخل پوست) را که روش های درمانی جدید هستند را از دیگر مراحل درمان ریزش مو ذکر کرد و افزود: اگر این روش های درمانی نیز باعث رشد مجدد موها نشد، در نهایت کاشت مو انجام می شود. 

به گفته وی، در پلاکت درمانی بر حسب نوع کیت مصرفی با گرفتن بین 8 تا 40 سی سی خون از فرد گرفته شده و طی فرآیندی پلاکت جدا شده از خون فرد به پوست فرد تزریق می شود که این اقدام باعث افزایش رشد فولیکول های مو می شود. 

وی افزود: در روش مزوتراپی داروهای آماده شده یا داروهای ترکیب شده توسط پزشک به پوست سر تزریق می شود و این اقدام به رشد فولیکول مو و روند ترمیم مو کمک می کند.

وی گفت: امروز برای درمان ریزش مو در کلینیک های تخصصی از درمان های ترکیبی استتفاده می شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.