گفتگوی سلامانه با دکتر پرویز رزاقی، روانشناس

یک جوان از کجا بفهمد وقت ازدواجش رسیده یا نه؟

یک جوان از کجا بفهمد وقت ازدواجش رسیده یا نه؟

سلامانه : ازدواج، امری است که اگر آمادگی روانی لازم برای آن وجود نداشته باشد، ممکن است سلامت و پایداری بنیان خانواده به خطر بیفتد.

دکتر پرویز رزاقی، روان‌شناس، در این مورد به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «آمادگی روانی پیش از ازدواج، امری کاملا ضروری است. سن، یکی از ملاک‌های تعیین این آمادگی است. مثلا گروهی از جوان‌ها بعد از رسیدن به سن مشخصی، خودشان تشخیص می‌دهند که از نظر روانی به بلوغ کافی برای اداراه یک زندگی و تشکیل خانواده رسیده‌اند. اگرچه نمی‌توان برای تمام افراد، نسخه سنی واحدی برای ازدواج، پیچید اما می‌توان گفت که در جامعه امروزی، حدود 22 تا 24 سالگی، سن مناسبی برای ازدواج خانم‌ها و حدود 26 سالگی هم سن خوبی برای ازدواج آقایان است.»

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی می‌افزاید: «گروهی از جوانان هم با رسیدن به سن‌هایی که عنوان شد، هنوز هم حس می‌کنند که آمادگی لازم را برای ازدواج ندارند چون یا درگیر درس و دانشگاه هستند و یا به گفته خودشان، به‌اندازه کافی جوانی نکرده‌اند و از زندگی مجردی‌شان لذت نبرده‌اند.»

 وی، تاکید می‌کند که جوانان برای فرار از مشکلات درون خانواده خود، رو به ازدواج نیاورند. «جوانان ما باید توجه داشته باشند که بعد از رسیدن به آگاهی و بینش درستی نسبت به مقوله ازدواج، تصمیم به تشکیل خانواده بگیرند تا بتوانند مسولیت‌های یک زندگی مشترک را به‌خوبی بپذیرند. افرادی که به‌خاطر فرار از فشارهای داخل خانه مانند محدودیت‌ها، تن به ازدواج برای رسیدن به استقلال می‌دهند، قطعا با مشکل مواجه خواهند شد.»

ازدواج به‌خاطر فرار از مشکلات خانواده، می‌تواند نشان‌دهنده عدم رشد روانی و عدم آمادگی فرد برای ازدواج باشد. چنین افرادی باید برای رفع مشکلات خود، مراجعه به مشاور و روان‌شناس را به جای ازدواج،‌ در برنامه‌شان داشته باشند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.