اختصاص سالانه ۸۰۰ میلیون دلار به واردات مواد اولیه تولید دارو در کشور

اختصاص سالانه ۸۰۰ میلیون دلار به واردات مواد اولیه تولید دارو در کشور

رییس سازمان غذا و دارو از اختصاص سالانه 800 میلیون دلار به واردات مواد اولیه برای تولید دارو در کشور خبر داد.

 

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر شیبانی در همایش شیمی صنعت با محور تولید مواد اولیه دارویی با اعلام این خبر افزود: قسمت عمده‌ای از ارزی که به تولید دارو در داخل کشور اختصاص می‌یابد صرف واردات مواد اولیه برای شرکت‌های داروسازی می‌شود در حالی که اگر شرکتی به ما اعلام کند می‌تواند مواد اولیه‌ای را از نظر کیفی و کمی تامین کند جلوی واردات آن ماده را به صورت کامل خواهیم گرفت.

 

به گفته وی در چند سال اخیر کشور به دانش فنی تولید مواد اولیه‌ای دست پیدا کرده است که شاید دور از انتظار بوده اما حضور متخصصان در این زمینه بسیار به صنعت داروسازی کشور کمک کرده است.

 

شیبانی با اشاره به این که کل بازار دارویی ایران در سال 1390، 4500 میلیارد تومان بوده است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود که این بازار در سال جاری به 4800 میلیارد تومان برسد که شاید رقم قابل توجهی نباشد نکته در اینجاست که قیمت دارو در ایران به دلیل استفاده افراد آسیب‌پذیر نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر است که از نظر اخلاقی و اجتماعی، حسن محسوب می‌شود اما عوارضی را برای صنعت در پی خواهد داشت. در واقع دارو را با هیچ کالایی در عرصه اقتصادی نمی‌توان مقایسه کرد.

 

رییس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: کشور در شرایط فعلی برای واردات دارو و واردات مواد اولیه‌ی آن به ویژه داروهای تخصصی و داروهای بیماری‌های خاص در تنگنا و محدودیت است هر چند که ادعا می‌شود، دارو مورد تحریم قرار نگرفته است. همین وضعیت ما را به سوی توسعه و ارتقاء تولید مواد اولیه‌ی دارویی سوق می‌دهد.

 

وی با اشاره به این که هم اکنون 44 کارخانه و واحد تولیدی در زمینه تولید مواد اولیه دارویی فعال هستند، توضیح داد: از سال 1368 که نخستین ماده اولیه‌ی دارویی در کشور تولید شد تاکنون پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم و اکنون بیش از 40 درصد مواد اولیه را که بیش از 150 قلم ماده است در داخل کشور تولید می‌کنیم. این در حالیست که بیش از 96 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و تفاوت این آمار نشان می‌دهد که میزان زیادی از مواد اولیه در حال ورود به کشور است.

پنجشنبه   17/12/91   12:32

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.