نگهدای مواد محترقه در ظروف شیشه ای و فلزی بسیار خطرناک است

سلامانه : سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کشور از کودکان، نوجوانان و جوانان خواست که از نگهداری مواد محترقه و آتش بازی در ظروف شیشه ای و فلزی بدلیل افزایش احتمال آسیب پذیری در صورت وقوع انفجار خودداری کنند.

 «آرزو دهقانی»  در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه با تلاش رسانه های جمعی آمار مصدومین حوادث چهارشنبه سوری کاهش معناداری را نشان خواهد داد، افزود : اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نهاد های عمومی، اجتماعی و رسانه ای در این خصوص بسیار موثر بوده و امیدواریم که امسال نیز شاهد کاهش حوادث و مصدومیت ها در شب چهارشنبه آخر سال باشیم.

وی گفت: طبق اطلاعات ثبت شده در سامانه مدیریت حوادث اورژانس کشور بیشتر مصدومان حوادث چهارشنبه سوری را کودکان، نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند که از این رو باید با یک اطلاع رسانی زودهنگام این گروه های هدف را با یک آموزش همگانی با مخاطرات این شب آشنا کرد.

دهقانی توضیح داد: در سال 91، شایع ترین حوادث شب چهارشنبه آخر سال با 559 مورد مربوط به زخم، پارگی و بریدگی، 305 مورد مربوط به سوختگی های درجه یک، 243 مورد مربوط به سوختگی های درجه دو و 83 مورد مربوط به سوختگی های درجه سه و مابقی سایر علت ها بوده است.

سخنگوی اورژانس کشور تاکید کرد: با توجه به نزدیک شدن سال نو، والدین توصیه های لازم را به فرزندان انتقال دهند و جوانان و نوجوانان نیز در این شب از اقدامات مخاطره آمیز بشدت اجتناب کنند تا در آستانه سال جدید با حوادث ناگوار مواجه نشوند.

وی در خصوص راه های پیشگیری و کاهش آسیب های ناشی از حوادث چهارشنبه آخر سال نیز گفت: کمک به کودکان برای درک صحیح از حوادث ترقه بازی و آموزش آسیب پذیری و راه های پیشگیری از آن و یادآوری اینکه هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی و مالی سنگین و غیرقابل جبرانی را در پی داشته باشد، می توانند کودکان را از انجام رفتارهای خطرناک و هیجانی در این شب آگاه سازد.

دهقانی ادامه داد: ضرورت همراهی اعضای خانواده در تهیه مواد آتش بازی بی خطر و استاندارد،تاکید بر تهیه این وسایل از فروشگاه های معتبر، پرهیز جدی از برپایی آتش در محل های پرخطر از قبیل نزدیکی ایستگاه های گاز، شیرهای عمومی گاز ساختمان ها و پست های برق،مخابرات و اماکن سربسته می تواند به کاهش مخاطرات این شب کمک شایان توجهی داشته باشد.

به گفته این کارشناس اورژانس پیش بیمارستانی همچنین پرهیز از آتش زدن لاستیک به دلیل افزایش آلودگی هوا و مخاطرات سلامتی ناشی از آن، خودداری از حمل مواد محترقه و آتش زا در جیب لباس و کیف مدارس، اجتناب از پرتاب مواد محترقه و آتش بازی به طرف افراد دیگر و تاکید بر ضرورت همراهی والدین و عدم ترقه بازی توسط کودکان می تواند شب چهارشنبه آخر سال را با خاطرات به یادماندی همراه کند.

وی پرهیز از نگهداری مواد محترقه در منزل، پرتاب ترقه ها و سایر مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک های آتش بازی بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل و جلوگیری از برپایی آتش های بزرگ و غیرقابل مهار را از دیگر علل سالم ماندن افراد به ویژه کودکان، نوجوانان و جوانان شرکت کننده در مراسم سنتی شب چهارشنبه آخر سال عنوان کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.