استراحت پس از صرف غذا فرایند هضم را بهبود می‌بخشد

سلامانه : یک متخصص طب سنتی گفت: افراد باید پس از صرف غذا استراحتی داشته باشند و نباید دست به فعالیت و حرکات بدنی بزنند، چرا که عامل هضم غذا در معده حرارت است و استراحت و سکون کمک می‌کند تا حرارت در معده متمرکز شود و فرآیند هضم را سرعت بخشد.
 
سمیه فتحعلی در گفت‌و‌گو با  تسنیم، اظهار داشت: افرادی دچار ضعف هضم هستند و دستگاه گوارش آنها ضعیف است بهتر است در ابتدای غذا خوردن با مواد غذایی که شکم را روان می‌کنند، شروع کنند.همچنین افرادی که شکم روان دارند، بهتر است با غذاهایی شروع کنند که شکم را قبض یا بگیرد.
به گفته وی مصرف غذا باید به اعتدال باشد و سعی شود که غذا از جنس غذای دوائیه نباشد مثل بقولات مانند انواع حبوبات یا سیر نباشد چرا که سیر خون را می‌سوزاند و خون غلیظ تولید می‌کند.
دستیار تخصصی طب سنتی ایران ادامه داد: مقدار غذا زیاد نباشد و افراد پر خوری نکنند که باعث فساد غذا در معده و تولید بادهای سمی در بدن می‌کند همچنین میزان غذا کم نباشد که باعث ضعف و لاغری شود.
فتحعلی افزود: اگر غذایی یک وعده را نمی تواند براحتی هضم کرد باید دفعات غذا خوردن خود را افزایش داد و مقدار غذای هر وعده را کاهش دهد و زمانی که هنوز اشتها به مصرف غذا وجود دارد افراد دست از خوردن بکشند.
وی اضافه کرد: جویدن کامل غذا و سپس بلع آن از مهمترین مسائلی است که هنگام غذا خوردن باید رعایت کرد همچنین از نوشیدن مداوم آب میان صرف غذا باید اجتناب شود.
دستیار تخصصی طب سنتی ایران درباره آداب توصیه شده بعد از خوردن غذا، بیان داشت: افراد باید پس از صرف غذا استراحتی متناسب با وضعیت خود داشته باشند و نباید دست به فعالیت و حرکات بدنی بزنند و چرا که عامل هضم غذا در معده حرارت است و استراحت و سکون کمک می‌کند تا حرارت در معده متمرکز شده و فرآیند هضم را سرعت بخشد البته فعالیتی مثل قدم زدن برای جاگیری غذا در معده هم توصیه شده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.