کشف پروتئین دخیل در بروز نارسایی قلبی

سلامانه :محققان موفق به کشف پروتئینی شدند که تغییر مکان آن به نارسایی قلبی منجر می شود.

به گزارش ایرنا از یورک آلرت، افزایش تجمع فیبرهای درون سلول های قلبی (میکروتوبول ها) به افزایش خطر بروز نارسایی قلبی منجر می شود.

محققان دانشگاه آیوا در آمریکا با انجام مطالعه ای متوجه شده اند که بروز تغییرات در میکروتوبول ها باعث ایجاد روند نارسایی قلبی می شود.

دکتر لونگ شنگ سانگ و همکارانش در کالج کارور در دانشگاه آیوا در مقاله ای که در شماره اخیر نشریه سیرکولیشن منتشر شد، نوشتند: پروتیین کلشی سین با کاهش تجمع و دانسیته این میکروتوبول ها ، به کاهش خطر نارسایی قلبی و افزایش عمر کمک می کند.

این در حالی است که داروی ضد سرطان تاکسول با افزایش دانسیته و تجمع میکروتوبول ها ، سرعت تخریب سلول های قلبی را تسریع می کند و در نهایت به نارسایی قلبی منجر می شود.

همچنین در این مطالعه محققان متوجه شدند که افزایش تجمع میکروتوبول ها به جابجایی غیر معمول نوعی پروتئین به نام جی بی 2 منجر می شود که این روند نیز به نوبه خود به کاهش عملکرد سلول های قلبی و در نهایت نارسایی قلبی منجر می شود.

نارسایی قلب بدین معنا نیست که قلب کسی از کار ایستاده یا شخص دچار حمله قلبی شده است بلکه به این معنی است که قلب قادر به پمپ کردن خون نیست.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.