دکتر ربابه شیخ ‏الاسلام، متخصص اپیدمیولوژی تغذیه در گفتگو با سلامانه:

بچه‌های شمال ایران مثل بچه‌های آمریکایی در حال قد کشیدن هستند/خانواد‌ های ایرانی، یارانه نقدی را صرف خرید غذای سالم نمی‌کنند

بچه‌های شمال ایران مثل بچه‌های آمریکایی در حال قد کشیدن هستند/خانواد‌ های ایرانی، یارانه نقدی را صرف خرید غذای سالم نمی‌کنند

سلامانه : به گفته یک متخصص تغذیه در حال حاضر در ایران افزایش انواع سرطان‌‏ها و بیماری‌‏های مختلف به دلیل استفاده از کودهای اوره و نیتراته را داریم. این کودها 40 سال است به جای استفاده از کودهای میکرو یا ریزمغزی، به خاک خورانده می‌شوند.


دکتر ربابه شیخ الاسلام در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید:« با این حال اگر بخواهیم رابطه بین آب و امنیت غذایی را بررسی کنیم، باید دانست که این رابطه بسیار تنگاتنگ است. به طوری که اگر در کشوری کمبود آب باشد و در منطقه‌‏ای مدیریت آب درست صورت نگیرد، این اتفاق باعث می‏‌شود زمین حاصل‏خیزی‌‏اش را از دست بدهد. بنابراین هرگونه کمبود آب بخصوص آب کشاورزی و عدم مدیریت منابع آن در هر کشوری به طور غیرمستقیم به ناامنی غذایی منجر می‌‏شود. برای همین است که در مناطقی که کمبود آب است، سوء تغذیه را بیشتر می‌‏بینیم.»

 

دکتر شیخ الاسلام با اشاره به این که بخصوص در جنوب ایران در خراسان جنوبی، کهنوج، هرمزگان، بوشهر و جنوب خوزستان سوء تغذیه در کودکان بیشتر دیده می‏‌شود، توضیح می دهد:»برعکس در شهرهای شمالی ایران مثل گیلان و مازندران کودکان درست مثل کودکان آمریکایی در حال رشد هستند. یعنی برعکس تصور همگانی که می‏‌گفتند ما باید منحنی رشد خود را داشته باشیم، تحقیقات ثابت کرده که اگر کودکان خوب تغذیه شوند، همه آنها پتانسیل رشد یکسانی خواهند داشت. برای همین هم هست که اگر در کشور کره بچه‌‏ها کوتاه‌‏قد هستند، وقتی خانواده‌‏هایشان به آمریکا مهاجرت می‌‏کنند، کودکانشان قد می‌‏کشند. این به خاطر تغییرات در تغذیه است.»


به گفته این متخصص تغذیه  اما نکته مهم آن است که این افزایش قد قابل دیدن است ولی چیزی که دیده نمی‌‏شود این است که با افزایش قد توانمندی ذهنی، جسمی، دانش فنی و توسعه کشور افزایش می‏‌یابد. یعنی اگر کشوری بخواهد امنیت غذایی ایجاد کند، باید روی مدیریت خاک و آب هم سیاست‏گذار‌ی‌‏های درست اعمال کند. 


وی خاطرنشان می کند:« علاوه بر این متولیان امنیت غذایی در سطح کلان باید به یک تفکر  مشترک در مورد امنیت غذایی رسیده باشند. این‏طور نباشد که این متولیان ندانند وقتی به خانواده‏ای غذا نمی‌‏رسد و در عوض یارانه به صورت نقدی به آنها پرداخت می‏‌شود، ممکن است این یارانه صرف خرید مواد غذایی و خرج کودکی که نیاز به رشد دارد، نشود. الان در تمام دنیا پرداخت یارانه نقدی شکست خورده و حتی در آمریکا هم یارانه به صورت کوپن پرداخت می‌‏شود. پس اگر هدف غایی در کشوری توسعه ‏یافتگی باشد، باید تمام این نکات در آن رعایت شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.