حرکت سریع و خسته کننده بعد از غذا موجب نفخ معده می‌شود

سلامانه : یک متخصص طب سنتی گفت: حرکت قبل از غذا به تقویت و آماده کردن حرارت غریزی و هضم بهتر کمک می‌کند؛ حرکت بعد از غذا گاهی باعث بروز دمل می‌شود؛ همچنین حرکت سریع و خسته کننده بعد از غذا باعث نفخ معده می‌شود.
 
ژاله علی اصل در گفت‌و‌گو با تسنیم، اظهار داشت: اگر افراد تحمل عطش را دارند، بین غذا و تا یک ساعت بعد از غذا آب ننوشد و اگر تحمل ندارد، کمترین مقدار و جرعه جرعه آب مصرف کنند و آب خنک بنوشد تا به مقدار کمتر حس عطش را آرامش بخشد. (البته آبی که توسط یخ خنک نشده باشد چرا که یخ عامل بروز بسیاری از بیماری‌هاست)
وی درباره عوارض آب خوردن بین غذا گفت: مصرف آب بین غذا موجب می‌شود که جا برای غذا در معده باقی نماند ، نفخ و صدای قرقر و ایجاد تمدد و موجب سوء هضم می‌شود همچنین غذا زودتر از معده خارج شده و ایجاد اسهال و گاهی ایجاد قی (استفراغ) می‌کند و غذا در معده بالا آمده و موجب بروز آروغ ترش می‌شود.
دستیار تخصصی طب سنتی ایران عنوان کرد: حرکت قبل از غذا کمک به دفع فضولات، تقویت و آماده کردن حرارت غریزی و هضم بهتر کمک می‌کند همچنین حرکت بعد از غذا گاهی باعث بروز دمل و  جراحات می‌شود؛ حرکت سریع و خسته کننده بعد از غذا باعث نفخ معده و بروز اسهال می‌شود و حرکت  آهسته و طولانی بعد از غذا موجب می‌شود که غذا قبل از تکمیل هضم دفع شود.
علی اصل اضافه کرد: حرکت زیاد در رختخواب موجب نقصان هضم و تاخیر هضم می‌شود و فرد را دچار سوءهاضمه می‌کند و غذا را بصورت خام در بدن منتشر می‌کند که سبب ترش شدن غذا در معده می‌شود که آروغ‌های ترش ایجاد می‌کند.
وی بیان کرد: حرکت باید قبل از غذا باشد و باید سریع بوده و به اعضا و احشاء درونی اثر کرده و آن‌ها را به حرکت بیاورد ،تنفس را تغییر دهد و آن را عظیم و متواتر سازد و اگر غیر از این باشد ورزش محسوب نمی‌شود و در حرارت غریزی اثر نخواهد داشت.
دستیار تخصصی طب سنتی ایران خاطرنشان کرد: اگر کسی مجبور باشد بعد از غذا حرکت کند باید خیلی کند و آرام باشد و به اندازه ای باشد که اعضای دورنی تکان نخورد و حالت نفس کشیدن تغییر نکند یعنی تنفس سریع نشده و حالت تنگی نفس ایجاد نشود.
علی اصل خاطرنشان کرد: کسانیکه مجبورند در حال حرکت غذا بخورند یا بعد از خوردن حرکت کنند نباید پس از غذا چیزی بیاشامند و یا‌ آن که کمترین مقدار بنوشند تا از حرکت فارغ شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.