دو درصد افراد جامعه به گلوکوم مبتلا هستند

سلامانه : یک محقق بیماری های چشم بیمارستان فارابی گفت: یک و نیم تا دو درصد افراد جامعه به بیماری گلوکوم (آب سیاه) مبتلا هستند درحالی که نیمی از آنان از بیماری خود اطلاعی ندارند.

 «سیروس علی نیا»  در گفت و گو با ایرنا به مناسبت هفته جهانی گلوکوم (18 تا 24 اسفندماه) افزود: بیماری آب سیاه یا گلوکوم بیماری است که در آن زاویه چشم و مجاری خارج کننده مایع چشم که در قسمت جلوی چشم قرار دارند تا حد زیادی مسدود شده و مایع داخلی به راحتی نمی تواند از چشم خارج شود بنابراین مرتبا مایع تولید شده و موجب می شود فشار چشم افزایش یابد.

علی نیا خاطرنشان کرد: شروع این بیماری در اغلب بیماران بدون علامت است اما بعد از مدتی در صورت عدم درمان، بیمار به تدریج دچار کاهش بینایی محیطی شده و متعاقبا بینایی خود را از دست می دهد.

این پژوهشگر بیماری های چشم تاکید کرد: با درمان زود هنگام و به موقع ، غالبا می توان چشم را از کاهش بینایی جدی و نابینایی نجات داد.

به گفته علی نیا، بیماری آب سیاه در افراد بالای 40 سال شیوع بیشتری دارد و تعداد افرادی که این بیماری را دارند از دو درصد در 40 سالگی به چهار درصد در 80 سالگی افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در صورتی که خویشاوندان نزدیک فردی دچار آب سیاه باشند خطر ابتلا به آب سیاه در آن فرد حداقل چهار برابر افزایش می یابد.

این محقق بیماری های چشم بیمارستان فارابی اضافه کرد: معاینات چشمی در افراد دارای سابقه خانوادگی گلوکوم بالای 40 سال توسط سازمان جهانی بهداشت پیشنهاد شده است و اگر افراد دارای عوامل خطر دیگری مانند فشار چشم بالا، فشار خون بالا، دیابت و نزدیک بینی شدید هستند، بهتر است معاینات چشمی در سنین پایین تر انجام شود.

علی نیا گفت: روش های متداول درمان آب سیاه شامل دارو درمانی و جراحی با لیزر است که هر دو روش درصدد بازکردن راه خروج مایع داخل چشمی و در نتیجه کاهش فشار چشم هستند.

وی افزود: روش سومی نیز برای درمان گلوکوم وجود دارد که طی آن با جراحی ، سوراخ جدیدی برای خروج مایع از چشم ایجاد می شود؛ این جراحی در افرادی انجام می شود که فشار چشم آنان با روش های قبلی کنترل نشده است.

این محقق تصریح کرد: جراحی آب سیاه قادر به بازگرداندن آن مقدار از بینایی که در اثر بیماری از دست رفته، نیست بلکه تنها بینایی فعلی فرد را حفظ می کند.

علی نیا به بیمارانی که در حال درمان گلوکوم خود هستند، توصیه کرد تا داروهای خود را به موقع مصرف کرده و طبق دستور پزشک معالج خود جهت معاینه مراجعه کنند و خانواده خود را نیز تشویق کنند تا هر دو سال ، یک بار برای معاینه چشم خود به مراکز چشم پزشکی مراجعه کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.