کشت سلول‌های گیاهی دارویی در بیوراکتور بالونی محققان ایرانی

کشت سلول‌های گیاهی دارویی در بیوراکتور بالونی محققان ایرانی

پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحد آذربایجان غربی، موفق به طراحی و ساخت بیوراکتور نوع بالونی برای کشت سلول‌های گیاهی دارویی و هر نوع گیاه مؤثر شدند.

 

 

علیرضا امیرصادقی مجری این طرح در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که بیوراکتور طراحی شده از نوع بیوراکتور بالونی است، افزود: در این طراحی از قسمت زیری بالون هوادهی و مواد لازم برای کشت سلول‌های گیاهی در داخلشان فراهم شده و به صورت استریل به آن دمیده می‌شود.

 

وی ادامه داد: در روش کشت سنتی، کشت گیاهان دارویی و هر نوع گیاه دیگر که مواد موثری از آن گرفته می‌شود، باید در مزرعه و یا گلخانه صورت گیرد که کیفیت کشت را پایین می‌آورد؛ در حالی که در روش‌های نوین بخشی از گیاه که ماده مؤثر در آن قرار دارد، مانند ریشه، ساقه و یا برگ، در داخل راکتور رشد داده می‌شود. در واقع در یک فضای کوچک، با کیفیت برتر، کار یک مزرعه بزرگ انجام می‌گیرد و همچنین در تمام سال می‌توان محصول را کشت کرد.

 

به گفته این پژوهشگر بیوراکتور نوع بالونی برای تمام گیاهان که ریشه آنها مواد موثری برای استخراج دارند قابل استفاده است و برای ریشه گیاهان مفیدتر است.

 

امیرصادقی در پایان خاطرنشان کرد: در این طرح، ریشه گیاهان دارویی سه خار گل در داخل راکتور ساخته شده تکثیر یافته و عصاره این گیاه در صنایع داروسازی برای مسکن‌ها و داروی سرطانی استفاده می‌شود.

دوشنبه  21/12/91  9:44

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.