ماسک تان را هرروز عوض کنید

سلامانه : مهم‌ترین راه برای کمتر آسیب دیدن از آلودگی هوا، حذف منابع آلوده‌کننده است. مثلا اگر ساماندهی مناسب در ساخت وسایل نقلیه که یکی از مهم‌ترین عوامل آلوده‌کننده هواست یا ساخت سوخت‌ها مثل بنزین انجام شود...

 هفته نامه سلامت نوشت:

بی‌شک از آلودگی هوا کاسته خواهد شد. البته اینها از عهده مردم عادی خارج است ولی ما هم می‌توانیم نقشی در این زمینه داشته باشیم؛ مثلا مدام وسیله‌نقلیه‌مان را بررسی کنیم تا مشکلی نداشته باشد و برای تعمیر به موقع آن، اقدام کنیم. نبردن وسیله نقلیه به بیرون از خانه و در نتیجه کمتر شدن حضور خودروهای تک‌سرنشین هم تا حد زیادی کمک‌کننده خواهد بود، اما در هوای آلوده برای محافظت از ریه‌ها باید به نکته‌هایی توجه کنیم.

بیرون نرویم

در روزهایی که هوا آلوده است، اگر امکانش وجود دارد و کار خاصی بیرون از خانه نداریم، بهتر است از خانه خارج نشویم. با این کار کمتر در معرض مواد آلوده‌کننده و مضر قرار می‌گیریم. این مواد آلوده‌کننده 2 نوع هستند؛ مواد آلرژیک که اتفاقا در هوای سرد بیشتر مضر هستند و دیگری مواد محرک که در هوای گرم بیشتر آسیب‌رسان‌اند. البته مجموعه این دو در سراسر روز چه روز گرم و چه شب سرد می‌توانند باعث آسیب به ریه‌های ما شوند.

 

ماسک بزنیم

ماسک انواع مختلفی دارد اما زدن ماسک آدابی دارد؛ باید تمیز باشد، پرز نداشته باشد، گرد و خاک روی آن نشسته باشد و.... در هوای آلوده، استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای تمیز مناسب است. در همه جای دنیا از همین ماسک‌ها استفاده می‌شود و اگر از نوع یکبار مصرف باشد، باید هر روز عوض شود. گاهی می‌توان در آلودگی‌ شدید هوا، 2 ماسک را همزمان زد. اگر ماسک از نوع پارچه‌ای باشد هم باید 4-3 ماسک از این نوع داشته باشیم تا هر روز ماسکی که استفاده کرده‌ایم، بشوییم و اتو کنیم و ماسک دیگری بزنیم اما استفاده دائم از ماسک‌های سنگین‌تر و با قدرت محافظتی بالاتر در محیط اجتماعی سخت و خسته‌کننده است. مثلا ماسک‌های فیلتردار هم گران است و هم بیشتر از چیزی است که برای در امان ماندن از آلودگی هوای شهری به آن نیاز داریم.

 

غذاهای سالم مصرف کنیم

مخصوصا در هوای آلوده باید حواسمان باشد غذاهای سالم‌تر را در برنامه غذایی‌مان قرار دهیم مثلا نوشیدن شیر و موادغذایی آنتی‌اکسیدان دیگر، از بدن ما در مقابل مواد مضر محافظت می‌کند و قدرت سیستم ایمنی بدن را در مقابله با آنها افزایش می‌دهد.

 

پنجره اتومبیل و خانه را ببندیم

اگر در منزل هستیم و هوا آلوده است، باید پنجره‌ها را بسته نگه‌داریم تا هوای آلوده کمتر وارد شود و در اتومبیل هم تا حد امکان بهتر است شیشه را پایین نکشیم.

 

ورزش در هوای آلوده ممنوع

برخی افراد حتی در هوای آلوده هم صبح‌ها طبق عادت همیشگی‌شان مثلا در پارک‌ها می‌دوند! اما این کار اشتباه است چون تعداد ضربان قلب افزایش می‌یابد، تنفس بیشتر می‌شود و نیاز به اکسیژن بیشتری پیدا می‌کنیم ولی در هوای آلوده اکسیژن کم و میزان مواد سمی بیشتر است که می‌تواند به ریه‌های ما صدمه بزند و سردرد و سرگیجه هم ایجاد کند. البته انجام ورزش‌های سبک در خانه خیلی مضر نیست.

 

 

دخانیات در هوای آلوده ممنوع‌تر است

در هیچ حالتی استفاده از دخانیات برای حفظ سلامت ریه مجاز نیست چه برسد به هوای آلوده! افراد سیگاری اصلا نباید در هوای آلوده سیگار بکشند؛ هم برای حفظ سلامت خودشان و هم دیگران، پس دخانیات در هوای آلوده ممنوع‌تر است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.