دشمنان نامرئی همیشه در کمین هستند

سلامانه : "باکتری‌ها" دشمنان نامرئی هستند که همیشه آماده حمله بوده و می‌توانند مردم را بیمار کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران و به نقل از دانشگاه علوم پزشكی شیراز؛ "باکتری‌ها" دشمنان نامرئی هستند که همیشه آماده حمله بوده و می‌توانند مردم را بیمار کنند و هرچند مصرف‌کنندگان نمی‌توانند باکتری‌ها را دیده یا بوییده و یا احساس کنند اما ممکن است آنها به محصولات غذایی، سطوح آشپزخانه و دیگر وسایل آشپزخانه هجوم برده باشند. 

در این میان با توجه به اهمیت حفظ سلامت غذا، مصرف‌کنندگان توانایی مقابله با باکتری‌های مضر را با بکارگیری چهار نکته اساسی و ساده همچون شستن مکرر دست‌ها و سطوح، جداسازی جهت جلوگیری از آلودگی ثانویه و پختن در دمای مطمئن را دارند. 
 
شستن مکرر دست‌ها و سطوح 
 
باکتری‌ها می‌توانند در آشپزخانه پخش شده و وارد دست‌ها، تخته‌های برش، سطح میز، وسایل آشپزخانه و غذا شوند. برای مقابله با باکتری باید دست‌ها را بعد از حمل حیوانات خانگی، با آب گرم و صابون قبل و بعد از غذا و حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید. 
 
در این رابطه، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد توصیه کرد: تخته‌های برش، ظروف و وسایل آشپزخانه و همچنین سطوح میزکار را پس از استفاده در تهیه غذا و قبل از این که غذای دیگری آماده کنید، با آب داغ و مایع ظرفشویی شست‌و‌شو دهید. 
 
بر اساس توصیه‌های این معاونت، برای تمیز کردن سطوح آشپزخانه از حوله‌های کاغذی استفاده کنید و اگر از حوله‌های پارچه‌ای برای این منظور استفاده می‌شود، بطور مکرر با آب داغ و یا در ماشین لباسشویی با چرخش آب داغ شست‌وشو دهید. 
 
همچنین سبزیجات و میوه‌جات تازه را حتی اگر پوست گرفته می‌شوند با آب جاری به دقت شست‌و‌شو دهید و پوست سخت میوه‌ها و سبزی‌ها را بوسیله دست و یا استفاده از برس مخصوص شست‌و‌شو در زمان آبکشی، زیر آب درجریان سفت مالش دهید. 
 
جداسازی جهت جلوگیری از آلودگی ثانویه 
 
نکته حایزاهمیتی که باید به آن توجه داشت، این که باکتری‌ها از طریق آلودگی ثانویه منتشر می‌شوند. در زمان نگهداری موادخام مانند گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و تخم‌مرغ، آنها را از غذاهای آماده مصرف دور نگه دارید. اولین مرحله برای شروع کار، شست‌و‌شوی دست‌ها با آب گرم و صابون است و تخته‌های برش، ظروف، میز کار و وسایل آشپزخانه را نیز باید با آب داغ و مایع ظرفشویی شست. 
 
معاونت غذا و داروی علوم‌پزشکی مشهد از شهروندان خواست: گوشت، فرآورده‌های دریایی خام و تخم‌مرغ را در هنگام خرید از فروشگاه و حمل و نقل و در یخچال از دیگر موادغذایی جدا کنید. از تخته‌های برش جداگانه برای فرآورده‌های خام، گوشت و ماهی‌ها استفاده کنید. هرگز غذای پخته را در ظرفی که پیش‌تر گوشت و فرآورده‌های دریایی یا تخم‌مرغ بوده است قرار ندهید. 
 
پختن در دمای مطمئن 
 
غذا وقتی سالم است که به درجه حرارت داخلی مناسب برای کشتن باکتری‌های مضر که سبب بیماری‌های منتقله از غذا می‌شود، برسد و بدین منظور برای اندازه‌گیری دمای داخلی غذاهای پخته باید از ترمومتر غذایی استفاده کرد. بهترین راه مبارزه با باکتری‌ها عبارت از: از دماسنج مناسب برای اطمینان از دمای داخلی مطمئن برای موادپخته استفاده کنید. 
 
گوشت چرخ‌کرده را بدلیل امکان تکثیر باکتری‌ها در هنگام جرخ‌کردن تا دمای حداقل 78درجه سانتی‌گراد بپزید. بخاطر داشته باشید رنگ، شاخص مناسبی برای کنترل پخت نیست برای کنترل دمای داخلی برگرهای آماده شده از دماسنج غذایی استفاده شود. 
 
تخم‌مرغ را تا زمانی که سفیده و زرده سفت می‌شوند، بپزید. از دستورات غذایی که در آنها تخم‌مرغ خام، نبم‌پز است، استفاده نکنید. ماهی را تا دمای 70درجه سانتی‌گراد یا زمانی که گوشت براحتی با چنگال جدا می‌شود، بپزید. 
 
زمانی که برای پخت و پز از ماکروویو استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که هیچ نقطه سردی که در آن امکان زنده ماندن باکتری وجود دارد، نیست. بدین منظور روی موادغذایی را پوشانده در زمان پخت آن را هم زده و بچرخانید. سس‌ها، سوپ‌ها و آبگوشت‌های پخته را مجدد بطورکامل بجوشانید. موادغذایی پخته را قبل از استفاده تا دمای 80 تا 85 درجه سانتی‌گراد حرارت دهید.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.