دکتر قاسم اسحاقی، فوق تخصص جراحی ستون فقرات در گفتگو با سلامانه:

آتروز گردن را با تنگی کانال نخاع اشتباه نگیریم

آتروز گردن را با تنگی کانال نخاع اشتباه نگیریم

سلامانه : به عقیده یک فوق تخصص ستون فقرات آتروز به شغل بستگی نزدیکی دارد به طوری که در مشاغل مختلف نواحی مختلف بدن دچار این بیماری می شود.


دکتر قاسم اسحاقی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، معتقد است:«آرتروز می تواند یا یک ناحیه را دچار کند و یا چند ناحیه. هر چه آرتروز یک ناحیه را درگیر کند، درمانش نیز آسانتر خواهد بود. مشکل ترین بیماران کسانی هستند که استئوآرتریت یا آرتروز عمومی دارند. به طوری که گردن، کمر، زانو، انگشتان دست و ... همگی درگیر شده اند. »


وی می افزاید:« روماتیسم هم یک نوع استئوآرتریت است ولی تفاوتش با آرتروز این است که در آرتروز علامت سیستمیک مثل تب و خشکی صبحگاهی وجود ندارد علاوه بر این که درد بیمار در مراحل اولیه مکانیکی است و نه التهابی. یعنی بیمار در اثر حرکت دچار درد می شود. ولی با پیشرفته شدن آتروز، مایع داخل مفصلی زیاد و درد، مخلوط خواهد شد. یعنی بیمار با بیدار شدن صبحگاهی خشکی گردن دارد و در اثر حرکت نیز این درد ازدیاد می یابد.»

 
به گفته این فوق تخصص جراحی ستون فقرات در واقع این بیماران از نظر عمومی سالمند و فقط درد دارند. اولین علامت بیماران به هر حال درد است بخصوص در گردن و سر. تشخیص آرتروز بر مبنای رد کردن بیماری های دیگر صورت می گیرد. 


وی با اشاره به این که علت درخواست ام آر آی برای این بیماران رد بیماری های دیگر است، می گوید:« آتروز را باید از بیماری های دیگر تشخیص افتراقی داد. در گذشته هر استخوانی دچار زائده بود، تشخیص آتروز می گذاشتند ولی امروزه اگر این زائده به سمت جلو باشد، آتروز مطرح است و اگر به سمت عقب و داخل کانال نخاعی باشد، درگیری دیسک گردن مطرح می شود.»


دکتر اسحاقی خاطرنشان می کند:«با پیدایش ام آر آی بیماری تنگی کانال نخاعی نیز تشخیص داده شد. فرق این بیماری با آرتروز این است که سوراخ های عصبی کانال نخاعی رو به تنگی می رود و فرد دچار درد اندام ها می شود. در حالی که در آرتروز علائم عصبی مطرح نیست و فرد دچار درد عصب و یا خواب رفتگی در ناحیه دست و یا پا نمی شود. درد تا شانه و یا تا استخوان پشت کتف می شود. یعنی از شانه پایین تر نمی رود و با حرکت تشدید می شود.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • علی محمدی ارانی دوشنبه, 12 خرداد 1393 - ساعت : 12:50:43
  جناب آقای دکتر اسحاقی
  با عرض سلام به استحضار میرساند
  حدود سه ماه است که مرتباً با تغییر حرکت یا حالت های خیلی ساده وکوچک توضیح داده شده زیر، گرفتگی و درد شدیدی بین مهرهای پایین ستون فقرات سمت راست کمرم ، سبب میشود که بلافاصله باید عکس العمل زیر را انجام دهم تا ظرف چند ثانیه درد بطرف گردد و بتوانم به راه رفتن ادامه دهم.
  1- توقف نموده 2- به سمت جلو خم شده 3- سر را تا نزدیک زانو پایین آورده 4- به آرامی راست شوم .
  درد فوق الذکر در حالت های زیر شایع تر می باشد :
  1- اگر حین راه رفتن اگر ارتفاع ناچیزی حدود 3تا 4سانت زیر پایم خالی شود .
  2- پیچش عادی کمر حین پیاده شدن از صندلی اتوموبیل .
  3- حالت گرفتن ابتدایی پس از چند قدم برای تند عبور کردن از یک طرف خیابان به طرف دیگر.
  4- پایین آمدن از پله ها
  با تشکر فراوان
 • عباس ميراحمدي شنبه, 3 خرداد 1393 - ساعت : 09:30:38
  باسلام بنده حقير مشكل هيپ لكن پاي راست دارم.. اطبائ كرمان مي گويند بايد تعويض لگن انجام دهيد لازم است. مي خواستم ضمن مشورت نوبت گيري كنم .
 • عباس ميراحمدي شنبه, 3 خرداد 1393 - ساعت : 09:30:37
  باسلام بنده حقير مشكل هيپ لكن پاي راست دارم.. اطبائ كرمان مي گويند بايد تعويض لگن انجام دهيد لازم است. مي خواستم ضمن مشورت نوبت گيري كنم .
 • نسرین باقری پنجشنبه, 21 فروردین 1393 - ساعت : 17:45:29
  عرض سلام واحترام
  جناب آقای دکتر اسحاقی شما با توضیحاتی که بالا فرمودید وهمچنین در برنامه ضربان در خصوص کمردرد نشان دهنده تبحر شما در آموخته هایتان قابل تقدیره از خدای بزرگ سلامتی شما را خواستارم.من دچار همین مشکلات هستم متاسفانه پی گیری درستی نکردم چطور می توانم وقت بگیرم وخدمتتون برسم چون شهرستانم واگر بشود خدمت برسم در شهر خودم چه کارهایی لا زمه انجام بدم .با تشکر باقری