ساخت بینی الکترونیک برای تشخیص بیماری ها

ساخت بینی الکترونیک برای تشخیص بیماری ها

سلامانه : پزشکان ادعا می کنند، می توان بیماری ها را فقط با استفاده از بوی آنها تشخیص داد.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» به نقل از سایت «دیلی میل»، آنها می گویند بوی دهان افرادی که دیابت دارند، شبیه «استون» (پاک کننده لاک ناخن) است و کسانی که مشکل کبد دارند، نفس شان بوی ماهی خام می دهد. اما نکته کلیدی ماجرا این است که شاید به زودی «بینی الکترونیک» ساخته شود تا اگر بینی انسان نتواند این بوها را تشخیص دهد، این دستگاه متوجه بو و درنتیجه بیماری شود.


محققان که نتیجه مطالعه شان را در مجله «Sensors» منتشر کرده اند، هم چنین توضیح داده اند که ادرار افرادی که عفونت مثانه دارند، بوی آمونیاک می دهد یا شیزوفرنی سبب می شود عرق بوی سرکه بگیرد یا پوست بیماران حصبه ای، بوی نان تازه پخته شده بدهد. تب زرد هم بوی پوست را شبیه بوی قصابی می کند.


دکتر «جرج پرتی» که در فیلادلفیا کار می کند، امیدوار است این پژوهش کمک کند بیماری سرطان به خصوص سرطان تخمدان زودتر تشخیص داده شود. او با یک مرکز پرورش سگ همکاری می کند تا سگ ها را برای تشخیص سرطان تخمدان آموزش دهند و امیدوار است در آینده بتواند دماغ الکترونیکی بسازد تا این کار را با دستگاه انجام دهد. دکتر پرتی به «بی بی سی» گفت:«توی این چیپ کوچک که اندازه ناخن انگشت است، می توانید قدرت بویایی یک سگ را داشته باشید. این دستگاه است که به جای سگ ها، احتمالا در بیمارستان استفاده خواهد شد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.