اغلب بیماران ۷۰سال به بالانیز می‌توانند پیوند کلیه شوند/نوشیدن آب زیادبه همه توصیه نمی‌شود

سلامانه :  پدرعلم نفرولوژی ایران، حداکثر سن برای پیوند کلیه درایران را 70 و در برخی کشورها 80 سال عنوان کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر بهروز برومند درهمایش روز جهانی کلیه با بیان این مطلب گفت: اگر برخی می‌گویند عمل پیوند کلیه برای سنین کمتر از 65 سال است برای آن دسته از کسانی است که زندگی سطح پایینی دارند پس این موضوع مشمول تمام بیماران نمی‌شود.

رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی ایران در عین حال به بیماری 71 ساله اشاره کرد که وی را به یکی از بیمارستان‌های تهران جهت عمل پیوند کلیه معرفی کرده بود و مسوولان آن بیمارستان در رابطه با سن زیاد بیمار به وی ایراد گرفته بودند.

دکتر برومند هم به سن خودش که در زمان حاضر 73 سال است اشاره کرد و افزود : اگر آن بیمار 71 ساله را از عمل پیوند ناامید می کردم خودم که از آن بیمار دو سال بزرگتر بودم باید دو سال پیش با زندگی وداع می‌کردم.

دیالیز بیماران را اسیر خود نمی‌کند
عضو فرهنگستان علوم پزشکی کشور در عین حال به برخی اظهارات در رابطه با اینکه دیالیز بیماران را اسیر خود می‌کند، اشاره کرد و گفت: چه کسی گفته است دیالیز بیماران از جمله سالمندان بیمار را اسیر خود می‌کند این در حالی است که ماشین دیالیز بزرگترین کمک را برای بازگرداندن زندگی به بیماران دارای مشکل کلیه دارد.

وی گفت: تحقیقات جهانی نشان می‌دهد که دیالیز برای سالمندانی که کیفیت زندگی پایه خوبی داشته باشند درمان مناسبی است ولی در افرادی که چند بیماری همراه دارند وضعیت عملکردی مناسبی نیز ندارند دیالیز طول عمر و کیفیت زندگی را بهبود نمی‌بخشد.

همه نباید روزی 8 لیوان آب بنوشند
فوق تخصص بیماری‌های کلیه با بیان اینکه کلیه‌های انسان هم به مرور زمان روند پیری را طی می‌کند، افزود: همه مردم نباید روزی 8 لیوان آب برای سلامتی بنوشند.

وی اظهار داشت: برخی سالخوردگان فکر می‌کنند، اگر خودشان 80 سال سن دارند باید کلیه‌های آنها مثل یک کودک 14 ساله عمل کند.

وی افزود : این در حالی است که این افراد فراموش کرده‌اند که کلیه‌های آنها مثل خودشان پیر شده است و باید بیشتر مراقب این عضو حیاتی بدن باشند.

متخصص داخلی و فوق تخصص بیماری‌های کلیه افزود: برخی پزشکان تاکید می کنند که هر فرد باید روزانه هشت لیوان آب بنوشد این در حالی است که این اظهارات درست نیست و آب باید به اندازه نیاز بدن مصرف شود.

برومند با بیان اینکه نوشیدن هشت لیوان آب برای برخی افراد مبتلا به نارسایی کلیه خوب نیست، اظهارداشت: به عنوان نمونه در همین بیمارستان ( فیروزگر) بیمار نارسایی کلیه به خاطر نوشیدن آب زیاد، جان خود را از دست داد.

فوق تخصص بیماری‌های کلیه تاکید کرد: مگر امکان دارد که همه افراد یک جور لباس بپوشند که برخی پزشکان نوشیدن هشت لیوان آب را برای همه توصیه می کنند؟!

گفتنی است، مراسم روز جهانی کلیه - 22 اسفند - روزپنجشنبه با حضوررئیس انجمن بیماران کلیوی ایران، رئیس انجمن تغذیه ایران، رئیس انجمن پرستاری ایران و جمعی ازپزشکان، پرستاران و بیماران کلیوی در بیمارستان فیروزگر برگزار شد. در پایان این مراسم از 80 پرستار نمونه در بخش‌های دیالیز و پیوند بیمارستان‌های تهران نیز قدردانی شد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.