شناخت کلید پپتیدی مرتبط با شادی

شناخت کلید پپتیدی مرتبط با شادی

پزشکان آمریکایی اعلام کردند: وقتی افراد شاد هستند، میزان تولید نوعی پپتید خاص که یک انتقال دهنده عصبی موسوم به هایپوکرتین است افزایش می یابد و در مواقع غم و اندوه از مقدار این پپتید (چربی) کاسته می‌شود.

 

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، در مطالعه جدید که شرح آن در مجله تخصصی «نیچر کامیونیکیشن» به چاپ رسیده معلوم شد: افزایش سطح این پپتید می‌تواند باعث افزایش خلق مثبت و بالا رفتن سطح هوشیاری در انسان شود و می تواند در آینده به درمان‌ اختلالات روانی مثل افسردگی کمک کند.

 

پزشک ارشد این مطالعه و مدیر مرکز مطالعات خواب دانشگاه کالیفرنیا آمریکا گفت: در این بررسی برای اولین بار تولید یک پپتید دیگر با عنوان «هورمون تغلیظ کننده ملانین» یا MCH اندازه‌گیری شد که با پپتید هایپوکرتین تعامل دارد.

 

پزشکان دریافتند: میزان تولید «هورمون تغلیظ کننده ملانین» در طول بیداری حداقل است اما در مواقع خوابیدن شدیدا افزایش می‌یابد و این امر به نوبه خود نشان دهنده نقش مهم این پپتید در ایجاد احساس خواب آلودگی است.

 

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، یافته جدید نشان می‌دهد که میان خواب آلودگی، بیماری حمله خواب و افسردگی ارتباط وجود دارد. این یافته حاصل مطالعه و آزمایش روی هشت بیماری است.

 

چهارشنبه  07/01/92    1:12

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.