جلوگیری از پوسیدگی دندان با عصاره مریم گلی و پونه

جلوگیری از پوسیدگی دندان با عصاره مریم گلی و پونه

عصاره ضد میکروبی مریم گلی و پونه با تاثیر بازدارندگی بر روی رشد باکتری‌های مولد پوسیدگی دندان از آسیب آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

 

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، با توجه به ابتلای درصد بالایی از جمعیت به پوسیدگی دندان با ماهیت عفونی میکروبی و اعمال هزینه‌های هنگفت درمانی بویژه در گروه‌های پرخطر مانند افراد دچار خشکی دهان، پیشگیری و کنترل آن بسیار حیاتی است. به همین منظور دکتر سکینه آرامی، استادیار گروه دندانپزشکی ترمیمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مطالعه‌ای را با هدف بررسی اثر آنتی باکتریال عصاره دو گیاه مریم گلی و پونه که در متون طب سنتی از موارد پرکاربرد در درمان بیماری‌های دهان و دندان هستند، بر باکتری‌های عامل پوسیدگی دندان به صورت in vitro انجام داده است.

 

در مطالعه تجربی حاضر از دو گیاه مریم گلی و پونه به روش Maceration عصاره هیدروالکلی تهیه و اثر آنتی باکتریال آن ها به روش Broth macrodilution بر روی باکتری‌های استرپتوکوک موتان، لاکتوباسیل رامنوز و اکتینومیسس ویسکوز ارزیابی شد. نتایج توسط آزمون Mann whitney آنالیز و مقایسه شدند.

 

یافته‌ها حاکی از آن بود که میزان حداقل غلظت بازدارندگی(MIC) عصاره مریم گلی و پونه برای استرپتوکوک موتان به ترتیب 6.25 و 12.5µg/ml، برای لاکتوباسیل به ترتیب 1.56 و 3.12 µg/ml و برای اکتینومیسس ویسکوز به ترتیب 12.5 و 100 µg/ml به دست آمد.

 

نتایج روش Broth macrodilution نشان داد که هر دو عصاره مریم گلی و پونه بر هر سه گونه باکتری اثر بازدارندگی رشد داشتند که این اثر برای مریم گلی به طرز معنی داری بیشتر از پونه بود و در محدوده غلظت مورد بررسی هر دو عصاره بر هر سه باکتری اثر باکتریسیدال نیز تاثیر داشتند.

چهارشنبه  07/01/92    1:18

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.