دکتر فضلعلی‌زاده، نائب رییس انجمن سرطان ایران در گفتگو با سلامانه:

کارگران شغل‌های خطرناک در معرض چکاپ سالانه قرار گیرند

کارگران شغل‌های خطرناک در معرض چکاپ سالانه قرار گیرند

سلامانه :به گفته نائب رییس انجمن سرطان ایران بعضی از مواد سرطانزای شناخته شده در صنایع کاربرد دارد و در محیط زندگی هم با آنها مواجه می‌‏شویم. یکی از این مواد آزبست است. 

 

دکتر عبدالله فضلعلی زاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه،  با بیان این که خوشبختانه خطرات غیر قابل جبران ناشی از این مواد از سالها پیش شناخته شده و در دنیا مصرف آزبست منسوخ گردیده است، می گوید:«در کشور ما نیز از سال‏ها پیش قانونی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و استفاده از این ماده ممنوع گردید. آزبست یک ماده سرطانزا است که از راه تنفس وارد بدن می‌‏شود و امکان خارج شدنش از بدن به هیچ‌‏وجه وجود ندارد. این ماده در بدن به عنوان یک کانون تولیدکننده سرطان عمل می‌‏کند پس از ابتدا از مواجه بودن با چنین ماده‏ای باید پیشگیری کرد»


وی با اشاره به این که صنایع کابل‏سازی و رنگ‏سازی نیز ممکن است در درازمدت در کارگران شاغل ایجاد سرطان کند، توضیح می دهد: «در مورد این کارگران باید روش‏های تشخیص زودرس و پیشگیری به کار گرفته شود، این کارگران باید مرتب مورد آزمایش قرار گیرند بخصوص آزمایش ادرار، چون مواد ناشی از این صنایع از طریق ادرار دفع و منجر به تحریک سرطان مثانه و دستگاه ادراری می‏شود. با آزمایش ادرار به طور دوره‏ای می‏توان تغییرات سلولی در ادرار را بررسی کرد. اگر تغییر ایجاد شده بود، بلافاصله باید کارگر را از محیط کار دور کرد. در ضمن زمان کار نباید در چنین صنایعی طولانی و ممتد باشد.»

 

دکتر فضلعلی زاده با بیان این که به هر حال بروز سرطان در تمام دنیا رو به افزایش بوده و علت آن نیز زندگی شهرنشینی و صنعتی است، می گوید: همچنین افزایش امید به زندگی، افزایش سن را در همه جوامع به دنبال داشته است. ایران از این قاعده مستثنی نیست بخصوص با افزایش امید به زندگی هرم سنی تغییر کرده است و گروه‏های سنی رو به پیری می‏رود. همین امر شانس بروز سرطان را بیشتر کرده و این نشان می‌‏دهد از حالا باید به فکر چاره بود تا در آینده تراژدی مقابله هولناک با انبوه بیماران سرطانی را نداشته باشیم.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.