شناسایی ۱۱ هزار ایرانی مبتلا به سل/ سرفه بیش از ۲ هفته مشکوک به سل است

سلامانه : رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت گفت: تا پایان سال ۹۱، ۱۰ هزار و ۹۸۷ فرد مبتلا به سل در کشور شناسایی شده‌اند و توصیه می‌شود افراد سرفه‌های بیش از دو هفته، تعریق شبانه و لاغر شدن بی‌دلیل را جدی بگیرند.

 به گزارش  فارس، محمد مهدی گویا بعداز ظهر امروز در مراسم افتتاح آزمایشگاه مرجع تشخیص سل در دانشگاه علوم پزشکی تهران، این آزمایشگاه را یکی از مجهزترین آزمایشگاه‌های تشخیص سل در منطقه مدیترانه شرقی خواند و گفت: تا همین یک ماه پیش برای تشخیص مراحل نهایی و تصمیم‌گیری در مورد این بیماری باید تا دو ماه صبر می‌کردیم که ممکن بود شدت بگیرد و حتی در این مدت افراد دیگری را هم مبتلا کنیم.

وی ادامه داد: این در حالی است که افراد مبتلا به سل باید در یک بخش ویژه بستری شوند و در نوع مقاوم درمان ممکن است این بستری تا 6 ماه طول بکشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه پیش از این استان تهران با 15 میلیون جمعیت تنها یک آزمایشگاه تشخیص سل در بیمارستان مسیح دانشوری داشت، افزود: با آزمایشگاهی که امروز افتتاح شد 5 آزمایشگاه در کشور برای تشخیص سل فعال است و امیدواریم سرعت در تشخیص نقش بسزایی در کنترل سل بویژه سل مقاوم به درمان داشته باشد.

گویا اذعان داشت: هزینه درمان سل مقاوم به درمان در افراد رو به بهبودی بین 450 هزار تومان تا 250 میلیون تومان است.

وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال 91، 10 هزار و 987 فرد مبتلا به سل در کشور شناسایی شده است و توصیه می‌شود افرادیکه سرفه‌های مکرر و طولانی بیش از دو هفته، تعریق شبانه و کم شدن بی دلیل وزن دارند برای چکاب اولیه به پزشک مراجعه کنند.

گویا اظهار امیدواری کرد تا سال 2050 تعداد مبتلایان به این بیماری از 14 نفر در 100 هزار نفر جمعیت به یک نفر در یک میلیون نفر جمعیت برسد.

وی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر جایگاه ایران در شیوع سل گفت: 22 کشور جهان با بحران سل مواجه هستند که خوشبختانه ایران جزء این کشورها نیست.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.