احیای طب سنتی با توسعه دانشگاهی و آکادمیک امکان پذیر است

سلامانه : معاون طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:احیای طب سنتی با توسعه دانشگاهی و آکادمیک امکان پذیر است.

 «محمود خدادوست»  در گفت وگو با ایرنا افزود: اگر بتوانیم در جامعه پزشکی طب سنتی را ترویج و توسعه دهیم ، می توانیم طب ایرانی را در کنار طب نوین پیش ببریم.

وی ادامه داد: پزشکان باید در کنار طب نوین طب ایرانی را بیاموزند و به علوم روز دنیا آگاه باشند.

خدادوست با بیان اینکه دولت پیگیر احیای طب سنتی است و از آن حمایت می کند، تصریح کرد: پزشکانی که به دانش روز طب نوین مشرف هستند، باید طب ایرانی را نیز یاد بگیرند. 

وی درباره اینکه چرا پزشکان از داروهای گیاهی کمتر تجویز می کنند، افزود: دلیل اصلی این است که پزشکان شناخت کافی از گیاهان دارویی نداشته و جرات تجویز آنها را نیز برای بیماران ندارند.

خدادوست تصریح کرد: وقتی پزشکان دانش داروهای گیاهی را کسب کنند، طبیعی است که می توانند آن را برای بیماران تجویز کنند.

وی اظهار داشت: این معاونت برنامه آموزشی و بازآموزی را با کمک انجمن علمی طب سنتی ایران برای پزشکان از سال ها قبل آغاز کرده و سال آینده با برنامه ریزی های مدونی که انجام داده سعی می کند تا به آن سرعت بخشد.

معاون طب سنتی وزیر بهداشت با اشاره به ساماندهی عطاری ها افزود: با کمک صنف عطاری ها اقداماتی برای ساماندهی این صنف در حال انجام است تا با استفاده از ضوابط و قوانین انها نیز حداقل ها را رعایت کنند.

خدادوست درباره مصرف خودسرانه گیاهان دارویی هم گفت: بیشتر مردم تصور می کنند که مصرف گیاهان دارویی آسیبی به بدن آنها نمی زند و ممکن است بدون مشورت پزشک این گیاهان را خریداری می کنند.

وی ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از افراد به دلیل مختلف از داروهای شیمیایی استفاده می کنند و تداخل همزمان داروهای گیاهی و شیمیایی مشکلات ناگواری را برای آنها ایجاد می کند.

خدادوست به مردم توصیه کرد: اگر افراد می خواهند از گیاهان دارویی استفاده کنند باید گیاه دارویی با درجه پایین انتخاب کرده تا با سایر داروها تداخل نداشته باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.