پنج آسیب تلویزیون به کودکان

پنج آسیب تلویزیون به کودکان

سلامانه : بدترین کار کودکان برای سرگرم شدن تماشای تلویزیون است. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، یافته های مدرسه پزشکی و روان شناسی دانشگاه تورنتو نشان دادند، تماشای بیش از اندازه تلویزیون تاثیر منفی بر سلامت کودکان می گذارد و احتمال ابتلا آنها را به چاقی، بیماری قلبی، افسردگی و نارسایی رفتاری و گفتاری افزایش می‌دهد.


در ادامه با آسیب‌هایی که کودکان در اثر تماشای تلویزیون می بینند آشنا می شوید. 


آسم
اگر فکر می کنید فرزندتان به جای بازی در هوای آلوده با تماشای تلویزیون به بیماری آسم مبتلا نمی شود سخت در اشتباهید. کودکانی که روزانه بیش از دو ساعت مقابل تلویزیون می‌نشینند به احتمال بسیار زیاد دو برابر بیش‌تر از هم سالان شان که چنین نمی کنند در معرض ابتلا به آسم قرار دارند. دانشمندان معتقدند هر چه فعالیت بدنی کودکان بیشتر باشد، عملکرد ریه های شان بهتر می شود. 


حمله قلبی
تماشای طولانی مدت تلویزیون به قدری خطرناک است که کودکان را در معرض ابتلا به بیماری‌های دوران سالمندی قرار می‌دهد. یافته های دانشمندان نشان می‌دهد کودکان زیر 6 سال به دلیل آن‌که زمان زیادی مقابل تلویزیون می نشینند ممکن است تا چند سال آینده به بیماری قلبی مبتلا شوند. امروزه کودکان حداقل دو ساعت در روز را به تماشای تلویزیون یا بازی کردن با کامپیوتر اختصاص می دهند. 


بی‌خوابی                
اجازه دادن به کودکان برای تماشای تلویزیون پس از ساعت هفت شب بزرگترین اشتباه والدین است. تماشای تلویزیون پس از این ساعت کودکان را بی ‌خواب می کند. پژوهشگران باور دارند، کودکانی که پس از ساعت هفت تلویزیون تماشا می کنند، دیرتر به خواب می‌روند و خواب‌های ترسناک می بینند. 


مشکلات گفتاری
پدر و مادرانی که فرزندان شان را ساعت ها مقابل تلویزیون می نشانند، در رشد مهارت های کلامی انها اخلال ایجاد می کنند. برخلاف تصور بسیاری از والدین قرار گرفتن کودکان در برابر تلویزیون کمکی به رشد مهارت‌های کلامی کودکان نمی‌کند و برعکس باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود.


چاقی
کودکانی که حداقل یک ساعت در روز را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند، بیش‌تر از دیگران غذا می‌خورند. محققان متوجه شدند پسران نوجوانی که قبل از ناهار بازی‌های کامپیوتری انجام داده‌اند، اشتهای بیش‌تری دارند و در این وعده غذایی بیش‌تر از کودکان دیگر می‌خورند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.