گفتگوی سلامانه با دکتر بهروز بیرشک، روان‌شناس/

سال را کجا تحویل کنیم که موجب اختلاف در خانواده‌ها نشود؟

سال را کجا تحویل کنیم که موجب اختلاف در خانواده‌ها نشود؟

سلامانه : یکی از رسم و رسوم زیبای ما ایرانی‌ها در آغاز سال جدید، چیدن سفره هفت‌سین، نشستن دور آن برای تحویل سال و دید و بازدید از اقوام است.

دکتر بهروز بیرشک، روان‌شناس درباره این رسم سنتی به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «نشستن دور سفره هفت‌سین و بودن در کنار خانواده و به‌خصوص بزرگ‌ترهای فامیل، یکی از بهترین رسوم نوروز ما ایرانی‌ها است که اگر با میل و علاقه انجام شود، می‌تواند اثرات شادی‌بخش و لذت‌آوری برای تمام افراد خانه به همراه داشته باشد.»

اما منظور از میل و علاقه چیست؟ «اینکه مثلا زوج‌ها برای رفتن به خانه بزرگ‌ترهایی که جزو اقوام خانم یا آقا هستند، اختلافی نداشته باشند و قبل از ساعت‌های منتهی به پایان سال و با یک برنامه‌ریزی درست، تصمیم بگیرند که کجا سال خود را تحویل کنند تا از نظر روانی دچار تنش‌های خانوادگی نشوند. تنها در این صورت است که دور هم بودن و کنار هفت‌سین نشستن، می‌تواند اثرات مثبت روانی برای تک تک اعضای خانواده در پی داشته باشد.»

از طرف دیگر، دیدوبازدیدهای نوروزی هم یکی از رسوم سنتی است که گاهی با بی‌میلی برخی از اعضای خانواده انجام می‌شود و نه‌تنها تاثیر مثبت روانی و اثر شادی‌بخشی ندارد، بلکه می‌تواند باعث رنجش خاطر اعضای خانواده هم بشود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران معتقد است: «برخی از رسوم سنتی ما باید اصلاح و تعدیل شوند تا جوان‌ها تمایل بیشتری به حفظ آیین‌های سنتی داشته باشند. مثلا به‌جای اینکه چند خانواده از فامیل، روزی 4 یا 5 مرتبه همدیگر را در خانه‌های مختلف ببینند، یک روز در خانه بزرگ‌تری مانند پدربزرگ و مادربزرگ قرار بازدید بگذارند و برای بقیه تعطیلات، برنامه‌ریزی کنند.»

منظورتان از برنامه‌ریزی چیست؟ «اینکه به‌جای بازدیدهای خانگی، برنامه‌های گردشی و تفریحی بچینند. مثلا یک روز به سینما بروند، یک روز تئاتر، یک روز شهربازی، یک روز پارک، یک روز ورزش گروهی و کوهنوردی و یک روز هم موزه! به این ترتیب، علاقه‌مندی‌های تمام اعضای خانواده در طول تعطیلات نوروز برآروده می‌شود و اعضای فامیل هم به‌جای بازدیدهای خسته‌کننده خانگی، روزهای شاد و لحظات به‌یادماندی‌ای را در کنار هم برای چند روز تعطیلات، تجربه خواهند کرد.»

وی درنهایت خاطرنشان کرد که بازدیدهای تکراری نوروزی، برای خیلی‌ از جوان‌ترها خسته‌کننده است و بهتر است که امسال با صرف خلاقیت بیشتر، این بازدیدها را به رفتن به منزل بزرگ‌ترها محدود کنید و برنامه مفرح‌تری برای ادامه تعطیلات بچینید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.