درمان سرطان مغز استخوان با تولید مایع نخاع مصنوعی

سلامانه :دهه های متمادی است که  درمان بیماران مبتلا به سرطان مغز استخوان به وسیله کاشت سلول های بنیادی از افرادی با مغز استخوان سالم انجام می شود. اما حتی این روند کاشت نیز تا حدودی موثر است و همیشه اهدا کنندگان کافی برای درمان بیمار سرطانی وجود ندارد. اکنون محققان نخستین گام ها را برای تولید مغز استخوان  مصنوعی در آزمایشگاه برداشته اند.


کورنلیا لی تدیک از موسسه فناوری کارلزرو در آلمان  می گوید:" لوکمیا سرطانی است که از مغز استخوان آغاز می شود. هدف محققان خلق ماده استخوانی مصنوعی است که قابلیت پرورش سلول های بنیادی خون خارج از بدن را داشته باشد. چنین سلول های بنیادی برای درمان بیماران سرطانی به کار می رود. "


اما خلق مغز استخوان ساده نیست. لی تدیک می گوید:" مایع استخوان بسیار پیچیده و دارای سلول های بسیار متنوع، مولکول و پروتئین های گوناگون است. علاوه بر این موارد سلول های بنیادی که در درمان بیماران به کار می روند فقط می توان پرورش داد و ویژگی های آنان در ساخت بسیار دقیق مغز استخوان کنترل کرد. "


در تحقیقات آزمایشگاهی جدید، محققان ماده ای اسفنج ‌مانند از مایع نخاعی را به وسیله هیدروژل ( مانند ماده‌ای که در  تهیه لنزهای  چشمی استفاده می شوند) در کریستالهای نمکی تهیه و سپس  کریستال ها را پاک سازی کردند تا حفره هایی  برای رشد سلول های بنیادی در خلل و فرج هیدروژل وجود داشته باشد. 


آنها پروتئین و سلول هایی را که از سلول های بنیادی پشتیبانی می کنند نیز به این ماده اضافه کردند. در نهایت سلولهای بنیادی برگرفته از خون را نیز با این مواد ترکیب کردند. 


فعالیت آنها سلول های هماتوپوئتیکی را به وجود آورد که همان سلول های موجود در مغز استخوان هستند. 


سلول های بنیادی در مغز استخوان مصنوعی تولید شدند و بیش از 90 درصد آنها پس از چهار روز فعال بودند.


در مرحله بعدی محققان امیدوارند سلول هایی را در محیط مصنوعی برای مدتی طولانی تر  بسازند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.