دکتر رضا افتخار آشتیانی، دندانپزشک در گفتگو با سلامانه:

جرم‌گیری، بهترین راه جلوگیری از بیماری‌های لثه است

جرم‌گیری، بهترین راه جلوگیری از بیماری‌های لثه است

سلامانه :به گفته یک دندان پزشک بیماری های لثه توسط میکروب ها به وجود می آید و شایع ترین علت به وجودآمدن بیماری لثه وجود جرم است. 

دکتر رضا افتخار آشتیانی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید:«وقتی زمان مسواک زدن می گذرد، اگر فرد به روی دندان هایش دست بکشد متوجه می شود که یک لایه شفاف روی آنها تشکیل شده است. این لایه شفاف در واقع مجموعه پروتئین های بزاق است و کم کم توسط مواد غذایی اشباع می شود. به دنبال آن نیز میکروب ها شروع به رشد می کنند.»

 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه می دهد:« اگر این دندان تمیز نشود، کلسیم موجود در بزاق در داخل این سیستم نفوذ کرده و ایجاد جرم می کند. سطح جرمی تعداد میکروب ها را بیشتر کرده و بیماری لثه از همین جا شروع می شود. اولین علامت این است که وقتی فرد مسواک می زند، خونریزی دارد. خیلی راحت می توان جلوی این مساله را گرفت، از طریق بهداشت و جرم گیری منظم.»

 
به گفته این دندانپزشک متاسفانه بیماری های داخل دهان مثل سرما خوردگی نیست که خودش بهبود یابد و حتما یک حرکت جرم گیری حرفه ای روی آنها انجام شود. اگر در مراحل اولیه جرم ایجاد شده باشد، صرفا جرم گیری کافی است ولی در مراحل بالاتر به جراحی لثه برای از بین بردن جرم نیاز است. چون دیگر بافت عفونی ایجاد شده است. 


دکتر افتخار آشتیانی در پایان خاطرنشان می کند:«جرم گیری هیچ عارضه ای ندارد. این روش یکی از بهترین درمان های دندان پزشکی است. ما بهترین روش های بهداشتی را هم که رعایت کنیم، نمی توانیم صد در صد دهان را از میکروب ها عاری کنیم. هر چقدر هم مسواک بزنیم و نخ دندان بکشیم، صبح که از خواب بیدار می شویم، یک بوی بد دهانی داریم و این بوی بد یعنی میکروب. به همین علت است که جرم گیری ضمن این هیچ صدمه ای نمی زند باعث می‌شود از بیماری های لثه خود را عاری کنیم.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.