دکتر علی یعقوبی جویباری، متخصص آنکولوژی در گفتگو با سلامانه:

عوارض شیمی درمانی در همه بیماران یکسان نیست

عوارض شیمی درمانی در همه بیماران یکسان نیست

سلامانه : به عقیده یک متخصص آنکولوژی شیمی درمانی یکی از روش های اصلی درمان سرطان است. در طی 50 سال اخیر این روش پیشرفت های شگرفی داشته و با داروهای جدید بهترین نتایج درمان را به دست آورده ایم.


دکتر علی یعقوبی جویباری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید:« شیمی درماین به روش های خاصی استفاده می شود به طوری که مهمترین روش تجویز داروهای آن، روش تجویز داخل وریدی است. در این روش از یک رگ محیطی مرکزی استفاده می شود.»


دکتر جویباری با بیان این که خیلی مواقع ناچاریم بیمار را بستری کنیم و روش تزریق آرام را در مورد او بکار بریم، می گوید:« برای خیلی از بیماران که نیاز به تزریق های طولانی دارند، راه تزریق مناسبی به نام پورت وجود دارد. در این روش دیگر از رگ محیطی استفاده می شود و از طریق پورتی که برای بیمار تعبیه شده، تزریق را انجام می دهیم. »


این متخصص آنکولوژی همچنین توضیح می دهد:«تمام  افرادی که یک داروی شیمی درمانی مشابه استفاده می کنند عوارض مشابهی ندارند. در نتیجه راهنمایی خواستن از کسانی که دوره درمانی شیمی درمانی را گذرانده اند، و خواستن اطلاعات از آنها به هیچ وجه کمک کننده نیست و تیم درمانی  پزشک معالج هستند که بهترین توصیه را برای شیمی درمانی خواهند داشت.»

 
به گفته وی خیلی از پروتکل های شیمی درمانی در در فواصل دو یا سه هفته و برخی دیگر درفواصل هفتگی استفاده می شود. این که چه دارویی در چه فواصلی به کار گرفته شده و روش بکارگیری آن چیست، به پاتولوژی بیمار و نوع دارو بستگی دارد. پس در مورد نحوه تجویز دارو و عوارض آن، فقط باید از تیم معالج اطلاعات گرفت. ضمن این که که تنها راه تجویز دارو به شکل تزریقی نیست بلکه خیلی از داروهای این شیوه درمانی به صورت خوراکی استفاده می شود. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.