توصیه‌های عیدانه غذایی دکتر محمدحسین انتظاری به کاربران سلامانه/

چه کنیم تا بعد از عید نوروز اضافه وزن پیدا نکنیم؟

چه کنیم تا بعد از عید نوروز اضافه وزن پیدا نکنیم؟

سلامانه : عید نوروز و تعطیلات آن، برای خیلی از ما ایرانی‌ها برابر است با دو هفته پرخوری و ابتلا به اضافه‌وزن ناشی از آن! این در حالی است که با یک برنامه‌ریزی اصولی، می‌توان برنامه غذایی مناسبی در ایام نوروز داشت و از شر ابتلا به چاقی تعطیلات هم در امان ماند. 

دکتر محمدحسین انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در این باره به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه می‌گوید: «افراد سالم می‌توانند بدون محدودیت از انواع میوه‌ها در دیدوبازدیدهای نوروزی، استفاده بکنند. یعنی مصرف تا 10 عدد از میوه‌های فصل هم در طول روز، بدون اشکال است. شما می‌توانید در هر مهمانی، ‌یکی دو عدد میوه بخورید و به میوه‌هایی که قرار است مصرف کنید در مهمانی‌های مختلف، تنوع بدهید. از طرف دیگر، خودتان می‌توانید تنوع بیشتری به میوه‌های منزل بدهید و مثلا صیفی‌هایی مانند هندوانه را هم روی میز پذیرایی‌تان داشته باشید.»


مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد مصرف آجیل در ایام عید هم گفت: «بهتر است آجیل‌های خام، بدون نمک و بدون رنگ را در مهمانی‌ها بخورید. شما می‌توانید در هر دیدوبازدید، حدود 5 تا 7 عدد از مغزها و دانه‌های مختلف را مصرف کنید. آجیل‌ها، کالری بالایی دارند و زیاده‌روی در مصرف آنها می‌تواند ابتلا به چاقی و اضافه‌وزن را در پی داشته باشد.»


وی تاکید می‌کند که مصرف انواع شیرینی و شکلات یا قند و شکر در مهمانی‌های نوروزی باید تاحد ممکن محدود بشود و اگر امکان داشت، برگه‌های مختلف، توت، انجیر و کشمش جایگزین آنها شود. 

دکتر انتظاری معتقد است: «اگر در یک مهمانی، شیرینی خوردید، در مهانی بعدی، شکلات بخورید و در مهمانی بعدی هم آجیل. مصرف تمام خوراکی‌های پرکالری در همه مهمانی‌ها توصیه نمی‌شود و فقط میوه‌ها را می‌توان در همه دیدوبازدیدها، مصرف کرد.» 

وی به نکته‌ای هم درباره مصرف آب و مایعات اشاره کرد: «برخی از افراد در ایام نوروز و تعطیلات، به بهانه شلوغ بودن وقت روزانه‌شان، مصرف کافی آب و مایعات را فراموش می‌کنند که این مساله می‌تواند ابتلا به یبوست، به‌خصوص در سفر را در پی داشته باشد. توصیه همیشگی ما به مصرف حجم مناسبی از آب و مایعات در طول روز است. این حجم مناسب هم از روی رنگ ادرار، قابل تشخیص خواهد بود. رنگ ادرار افرادی که مایعات کافی در طول روز مصرف می‌کنند، زرد روشن یا سفید است در صورتی که کمبود آب بدن می‌تواند خودش را با تیره شدن رنگ ادرار به سمت زرد تیره یا حتی قهوه‌ای نشان بدهد. آب، چای کم‌رنگ و گاهی آبمیوه‌ها می‌توانند نیاز بدن به مایعات را تامین کنند. البته در سفرهای مختلف، تنها زمانی که ما اطمینان کاملی از سلامت آب‌های بین‌راهی و دسترسی به آب‌های بسته‌بندی نداشته باشیم، می‌توانیم برای پیشگیری از کم‌آب شدن بدن، مصرف نوشابه‌ها را در برنامه غذایی خود بگنجانیم.»


دکتر انتظاری در نهایت خاطر نشان کرد که برای پیشگیری از ابتلا به اضافه‌وزن در ایام نوروز، می‌توانید برای دیدوبازدید از اقوامی که منزل آنها تا منزل شما تاحدود 20 دقیقه فاصله دارد، پیاده بروید و برگردید. این کار به پیشگیری از آلودگی هوا هم کمک می‌کند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.