چند فرزندی عامل کاهش IQ کودکان کوچکتر

سلامانه : تحقیقات اخیر نشان می دهد در خانواده های پر جمعیت، کودکان خردسال همیشه نمی توانند توجه والدین را به خود جلب کنند اما ارتباطات سالم با خواهران و برادران بزرگتر ممکن است این کمبود را جبران کند. 


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، محققان کانادایی متوجه شده اند شیوه برقراری ارتباط کودکان بزرگ تر با خواهران و برادرانشان با رشد کودکان کم سن‌تر مرتبط است. 


جنیفر جنکینز در این‌باره به خبرنگار رویترز گفت:" ایده تحقیق آن بود که آیا این امر معلول پرورش یافتن در خانواده های بزرگ است که کودک منابع زیادی در اختیار ندارد یا خیر، اینکه اگر فرد خواهر و برادر بزرگتری داشته باشد این امر با نیازهایش متناسب است؟ جنکینز مولف این تحقیق است که در دانشگاه تورنتو نیز فعالیت می‌کند. "


تحقیقات قبلی نشان داده بود کودکان متعلق به خانواده های پرجمعیت  در مقایسه با کودکان خانواده های کوچکتر در بحث لغات،   IQ و آزمایشات آکادمیک دیگر نمره کمتری دریافت می کردند.


او افزود:" این امر به طور کامل بررسی و  مشخص شد که فرزندان خانواده های پر جمعیت  مهارتهای زبانی و IQکمتری دارند. این مسئله واقعا منبع این امر تصور می شد. به عنوان مثال اگر زوجی فرزند دوم داشته باشند، توجهشان به کودک نخست، اکنون میان دو فرزند تقسیم می شود." 


محققان  برای مشاهده این که آیا فرزند بزرگتر احتمالا از کم توجهی رنج می برد یا خیر، از داده های مربوط به آزمایشی استفاده کردند که بر روی خانوادهای ساکن تورنتو که در مجموع 385 فرزند داشتند انجام شده بود. 


مادران و فرزندان  بزرگتر در خصوص برقراری ارتباط با کودکان کوچکتر ارزیابی شدند. به عنوان مثال محققان حساسیت مادر یا فرزند بزرگتر نسبت به توانایی های فرزند کوچکتر را ارزیابی کردند و بازخوردی مثبت به آن دادند. 


دایره لغات فرزندان کوچک تر نیز مورد آزمایش قرار گرفت. پژوهشگران دریافتند این کودکان در مقایسه با خواهران و برادران بزرگ تر دایره لغات محدود تری دارند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.