وجود ماده سفید مغزی برای جمع و ضرب حیاتی است

سلامانه :تحقیقی جدید به رهبری «برت دی اشمیت» نشان می‌دهد کودکان 12 ساله که نمرات درسی خوب در ضرب و جمع دارند، دارای ماده سفید مغزی با کیفیت برتر هستند. این ارتباط در خصوص انجام عملیاتهای تفریق و تقسیم نیز صدق می‌کند. سلولهای خاکستری اطلاعات مغز را پردازش می‌کنند و با مسیرهای عصبی بهم مرتبطند.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه،  برت دی اشمیت دراین باره توضیح می‌دهد:« مسیرهای عصبی به گلوله های سیمهای  کابل شباهت دارند. این کابلها  با یک لایه ایزوله کننده محصور شده اند که پیله غلاف عصب یا ماده سفید نام دارد. هرچقدر این ماده ایزوله‌کننده  ضخیم تر باشد وکابلها نیز بیشتر باشند، ماده سفید بیشتر خواهد بود. هر چقدر ماده سفید بیشتر باشد، سیگنال‌ها سریع‌تر منتقل می شوند.»


 از سویی ارتباط میان عملیات چهارگانه ریاضی و ماده سفید، مربوط به رابطه بخشهای خاصی از مغز است . تحقیقات اندکی  برای آزمایش این ارتباط در کودکان معمولی انجام شده است.  تحقیقات پیشین  نیز  تفاوت در  فعالیتهای عصبی را هنگام  عملیاتهای ریاضی بررسی کردند مانند جمع، تفریق، ضرب و تقسیم.


در این تحقیق محققان 25 کودک را مجبور کردند  عملیاتهای مختلف ریاضی را انجام دهند و همزمان مغز آنها را اسکن کردند. سپس  کیفیت  ماده سفید مغزشان را با عملکرد ریاضیشان مقایسه کردند. دانشمندان متوجه  شدند کیفیت  برتر عضله کمانی قدامی  ( یک ماده سفید که  از مناطق خاصی از  مغز را برای انجام عملیات ریاضی استفاده می‌کند با عملکرد بهتر در جمع و ضرب مربوط است اما رابطه ای با تفریق و تقسیم ندارد. یکی از توضیحات احتمالی آن است که توده ماده سفید در به یادماندن نقش دارد، این درحالی است که هنگام انجام عملیات تفریق و تقسیم این حافظه نقش کمتری بازی میکند. هنگام  تقسیم و تفریق احتمالا از گامهای  میانی برای محاسبه جواب استفاده می کنیم.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.