آغاز نقشه‌برداری از مغز انسان در سال ۲۰۱۴

آغاز نقشه‌برداری از مغز انسان در سال ۲۰۱۴

دولت آمریکا قصد دارد با بودجه 100 میلیون دلاری، پروژه درازمدت نقشه برداری از مغز انسان را اجرایی کند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروژه نقشه برداری از مغز انسان یک برنامه نسبتا طولانی مدت محسوب می شود که اکنون با حمایت مستقیم دولت از سال 2014 میلادی آغاز خواهد شد.

 

موسسه ملی سلامت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی (DARPA) و بنیاد ملی علوم از حامیان اصلی این پروژه تحقیقاتی موسوم به BRAIN محسوب می شوند.

 

هدف اصلی از تهیه نقشه جامع از مغز انسان، بررسی نحوه عملکرد شبکه های عصبی و ابزارهای پردازش داده ها عنوان شده است که کار پردازش حجم عظیمی از داده ها بصورت همزمان را بر عهده دارند.

 

محققان مدعی هستند که تهیه این نقشه می تواند به توسعه فناوری های جدید برای بررسی نحوه تعامل سلول های مغز و ابداع روش های درمانی جدید برای بیماری های مختلف مغزی از جمله آلزایمر و صرع کمک کند.

 

آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA) نیز قصد دارد علاوه بر حمایت از این پروژه، با توسعه ابزارهایی به منظور ضبط و آنالیز فعالیت های مغزی، سربازان دچار آسیب های مغزی و مشکلات روانی را تحت درمان قرار دهد.

 

آمریکا در حوزه تحقیقات مغز انسان یک سال از اروپا عقب تر است، چراکه کمیسیون اروپا اوایل سال جاری میلادی پروژه مغز انسان (Human Brain Project) را بعنوان یکی از طرح های مشمول حمایت مالی انتخاب کرد؛ این پروژه با هدف تهیه مدل بسیار دقیقی از مغز که به درمان بیماری های مغزی کمک می کند، در حال انجام است.

شنبه   17/01/92    11:50

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.