برای صبحانه چای نخورید

سلامانه :صبحانه باید ترکیبی از غلات، ‌پروتئین و ویتامین به ویژه ویتامین ث باشد و چای در سفره صبحانه سبب دفع آهن در بدن می‌شود و آب‌میوه‌ها بهترین مایعات برای صبحانه هستند.

به گزارش شبکه خبر، ناصر کلانتری درباره بهترین مواد غذایی مورد استفاده در وعده صبحانه خاطرنشان کرد: صبحانه از وعده‌های اصلی غذایی است که در علوم مختلف اجتماعی و پزشکی جایگاه ویژه‌ای دارد و متابولیسم بدن را تنظیم می‌کند. حتی به افرادی که چاق هستند، توصیه می‌کنیم برای لاغر شدن صبحانه بخورند.

وی غلات را بهترین ماده غذایی برای صبحانه دانست و گفت: گندم، جو، ذرت که به شکل‌های مختلفی در دسترس هستند، بهترین منبع غذایی برای وعده صبحانه‌اند که در کشور ما به شکل نان و در کشورهای غربی به صورت کورن‌فلکس (غلات حجیم‌ شده) مصرف می‌شوند.
 
صبحانه

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ترکیب نان و شیر را بهترین ماده غذایی برای صبحانه عنوان کرد و افزود: قدیمی‌ها نان و شیر را با هم مخلوط می‌کردند و اکنون نیز بسته‌ بندی‌های غلات حجیم شده در بازار موجود است که با مخلوط کردن در شیر بهترین غذا برای کودکان است.

وی گفت: نباید فراموش کرد که سبوس غلات حاوی آهن و انواع ویتامین B است که برای زنان و کودکان بسیار حیاتی است.

رئیس انجمن علمی تغذیه با شیر مادر با تأکید بر اینکه در کنار غلات باید یک ماده پروتئینی مصرف شود افزود: در کشور ما بیشتر پنیر سر سفره صبحانه مصرف می‌شود اما تخم‌ مرغ پخته یا عدسی و لوبیای گرم نیز منبع غنی پروتئین هستند.

کلانتری تصریح کرد: اگر به سنت‌های غذایی اصیل خودمان بازگردیم بسیاری از مشکلات تغذیه‌ای‌ ما حل می‌شود، زیرا فرنی، شیربرنج، حریره بادام و حلیم ترکیبی از غلات و پروتئین بوده و بهترین منشأ غذایی در وعده صبحانه هستند.

وی درباره بهترین منبع مایعات در وعده صبحانه گفت: این که چای را در وعده اصلی صبحانه به عنوان مایعات مصرف می‌کنیم را خیلی نمی‌پسندیم، زیرا آهن غذا را دفع می‌کند. اصرار داریم که آب میوه در وعده صبحانه مصرف شود، زیرا جذب ویتامین C  در آب میوه به ویژه آب پرتقال سبب جذب بهتر آهن موجود در غذا می‌شود.

کلانتری خاطرنشان کرد: افرادی که مایلند چای بنوشند بهتر است یک و نیم ساعت با صبحانه فاصله بیندازند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.